Houston Belediye Başkanı’ndan ziyaret 13.7.2017

Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş’ı ziyaret etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Kadir Topbaş, Dünya Petrol Zirvesi için İstanbul’a gelen Amerika Birleşik Devletleri Houston Belediye Başkanı Sylvester Turner’ı makamında ağırladı. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen ziyarette konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un 1988’de Houston ile Kardeş Şehir olduğunu hatırlattı. İstanbul’un ABD’deki tek kardeş belediyesi olan Houston’un 2020 yılında Dünya Petrol Zirvesi’ne ev sahipliği yapacağını dile getiren Kadir Topbaş, “İlişkilerimizi yerel diplomasinin gelişmesi açısından önemsiyoruz. Halklarımızın geleceği adına önemli çalışmalar yapıyoruz.” diye konuştu.

 

Turner’ın ziyaretinin 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümüne denk geldiği için kendisine hain kalkışma ile ilgili bilgi verdiğini aktaran Başkan Topbaş, şöyle konuştu: “O gece bizim belediyemizde yaşananları güvenlik kamerasından gösterdim ve gazi belediye olduğumuzu anlattım. Kendilerini FETÖ hakkında bilgilendirdim. Buna Houston’da da hassasiyet göstermelerini tavsiye ettik. Kendilerine bu nazik ziyaretinden dolayı teşekkür ediyorum.”

 

Huston Belediye Başkanı Sylvester Turner da Dünya Petrol Kongresi’nde Türkiye’nin inanılmaz bir iş çıkardığını belirtti. 15 Temmuz tarihinin Türkiye için çok önemli tarih olduğunu ifade eden Turner, “Bu vesileyle İstanbul ve Türkiye halkına en iyi dileklerimi sunmak istiyorum. İlişkilerimizin daha fazla gelişmesini temennisinde bulunuyorum.” dedi. Başkan Kadir Topbaş, ziyaretin sonunda Sylvester Turner’a Saraçhane Belediye Sarayı’nda 15 Temmuz’da yaşananların ve 15 Temmuz şehitlerinin yer aldığı panoyu göstererek bilgi verdi.