Olimpiyat Stadı büyük maçlara hazır… 27.9.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Atatürk Olimpiyat Stadı´nın artık büyük maçlara hazır olduğunu ve özellikle ulaşım konusunda hiç bir problemin kalmadığını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın, Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi grup maçlarını oynayacağı Atatürk Olimpiyat Stadı’nda bir basın toplantısı düzenleyerek yapılan çalışmaları inceledi ve taraftarlara mesaj verdi. Atatürk Olimpiyat Stadı’nın yapıldığından bugüne kadar aktif olarak kullanılamadığını belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Göreve geldiğimizde stadın birçok sorunu vardı. Şampiyonlar Ligi final maçının ertelenmesi dahi konuşuluyordu. Biz tüm gücümüzle bütün sorunları hallettik. Bu bizim şerefimizdi ve İstanbul’u tanıtmak için bu çok önemli bir fırsatı kaçırmak istemiyorduk. Başaramasaydık, diğer organizasyonların önünü keserdik. ‘İstanbul bunu başaramıyor’ denirdi” diye konuştu.   

 

Atatürk Olimpiyat Stadı’nın bulunduğu yeri bir cazibe merkezi yapacaklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Dünyanın hiç bir yerinde bir stat 45 dakikada boşalamaz. Biz maçlarda bunu başaracağız. Metro buraya gelmeye başladı. Kazı başladı. Yapılan işler az değil. Önemli olan bunun sonucunu alabilmek. Burada Galatasaray maçlarını oynayacak, inşallah diğer bütün takımlar da önemli maçlarını burada yaparlar. Öte yandan Vefa Stadı’nı da 12 bin kişilik yeni ve modern bir stat haline getiriyoruz” dedi.  

 

Başkan Topbaş’tan taraftarlara centilmenlik mesajı…  

Büyükşehir Belediyesi olarak stat çevresine büyük yatırımlar yaptıklarını ve artık statta hiç problem kalmadığını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Biz bize düşeni yaptık. Artık insanlarımızdan kurallı davranışlara uymasını, centilmenliği elden bırakmamasını istiyoruz” ifadesini kullandı. “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 2000 yılındaki UEFA Kupası final maçını birlikte izledik ve maçtan sonra kendisinin gözleri doldu” diyen Topbaş, Türk spor kulüplerinin yurtdışı maçlarındaki başarılarından gurur duyduklarını da belirtti.     

 

Kadir Topbaş, “Tüm sporseverler, yabancı takımlarla yapılan maçları bir milli takım maçı gibi görmeliyiz, taraftar gibi düşünmemeliyiz, burada bir yürek olmayız. Başbakanımız o zaman hapisten yeni çıkmıştı. Kopenhag´daki final maçına birlikte gittik. Başbakanımızın sevinçten gözlerinin dolduğunu gördüm” şeklinde konuştu.  

 

Başkan Canaydın; “Stadın sıkıntıları giderildi”  

Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Gezide Özhan Canaydın da Atatürk Olimpiyat Stadı’nın ıssız, çöl, çorak kurtların bastığı bir yerden, 70 bin çiçeğin ekildiği yemyeşil bir hale geldiğini vurgulayarak, Büyükşehir Belediyesi’nin stat çevresine çok ciddi yatırımlar yaptığını söyledi. Özhan Canaydın, şöyle konuştu, “Şampiyonlar Ligi maçlarımızı Ali Sami Yen Stadı´nda oynayamayacağımız için, hem buraya yapılanları göstermek hem de Galataaray´a faydası olduğu için buraya geldik. Hedef koyduk, 3 maçta 200 bin taraftarı buraya getireceğiz. En fazla 45 dakikada getireceğiz, aynı dakikada dağıtımını yapacağız. Hiç kimse sıkıntı çekmeyecek. Avrupa´nın en büyük statlarında hepimiz beraber maçlar seyrettik. Altından otoyol geçmesine rağmen, ışıklarını gördüğümüz Hilton oteline 1 saat 40 dakikada eriştik. Burada 1 saat içinde dağılacağımıza inanıyorum.”   UEFA Şampiyonlar Ligi´ni yöneten aynı ekibin aynı organizasyonu Galatasaray’ın bu sezonki Şampiyonlar Ligi maçlarında yapacağını dile getiren Özhan Canaydın, “Milli takım bu stadı istemiyor” denilmesi üzerine, “Bu milli takımın kararıdır, inşallah 3 maç sonra onların da kararı değişir. Marsilya stadında 365 gün rüzgar eser, futbol oynanır, bütün takımlar buna alışır. İnşallah diğer kulüplerimiz de Olimpiyat Stadını değerlendirecektir” dedi.  

 

Büyükşehir’den Olimpiyat Stadı’na 57 milyon YTL’lik yatırım…        

Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yapılan çalışmalar hakkında sunum yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdağan ise, stadın UEFA Şampiyonlar Ligi final maçı öncesinde erişilmesi zor olan bir yer olduğunu belirterek, “İyi bir yönetim sistemi uygulandığında hiç tıkanma olmaması lazım. Formula 1’i bu sene biz yaptık ve sorun yaşanmadı. Galatasaray´ın buradaki maçlarında 45 dakika giriş, 45 dakika içinde tahliye olacağını tahmin ediyoruz” dedi.  

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Kadir Topbaş’ın Belediye Başkanlığı döneminde Olimpiyat Stadı’na KDV hariç 56 milyon 557 bin YTL harcama yaptığını açıklayan Rafet Bozdoğan, 26 bin 980 metrekare yol, 3 adet kavşak, 320 bin metrekare ve 11 bin 90 araç kapasiteli otopark yapıldığını, 70 bin fidan ve bitkinin dikildiğini, 90 dekar alanın yeşillendirme ve çevre düzenlemesinin gerçekleştirildiğini kaydetti. Maç günleri stada saat 16.00’dan sonra Avrupa yakasının çeşitli merkezlerden otobüs seferlerinin konulacağını belirten Genel Sekreter Yardımcısı Bozdağan, 100’ün üzerinde otobüsün gelişte, bunun 3 katı otobüsün de dönüşte görev yapacağını vurguladı. Bozdoğan; Mecidiyeköy, Taksim, Aksaray, Eminönü, Avcılar, Yenibosna’dan belli sefer aralıklarıyla otobüs kaldıracaklarını ifade etti.