Büyükşehir Belediyesi binlerce ‘ilkyardım gönüllüsü’ yetiştiriyor… 13.9.2006

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin toplumun ilkyardım bilincini yükseltmek amacıyla başlattığı “Gönüllü İlkyardımcılar Tatbikatı”, Başkan Kadir Topbaş’ın da katılımıyla Bakırköy’de gerçekleştirildi.

İstatistikler ve uygulama verilerine göre, kaza ve doğal afetlerde bilinçsiz ve yanlış müdahaleler nedeniyle her dört kişiden biri hayatını kaybediyor ve sakat kalıyor. Bu gerçeği dikkate alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi,  kayıpların en aza indirilmesi ve bilinçli ve eğitimli bir toplum için 11 bin ilkyardım gönüllüsü yetiştirdi.  

 

Dünya İlkyardım Haftası nedeniyle Bakırköy Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen ilkyardım gönüllüleri tatbikatını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da izledi. İtfaiye Daire Başkanlığı Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü ücretsiz verdiği eğitimlerle okullardan başlayarak vatandaşları bilinçlendiriyor.     

 

İtfaiye Daire Başkanlığı Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü ilkyardım konusunda. Kazaların ne zaman nerede olacağı belli değil. İlkyardım eğitiminden geçenler karşılaştıkları olaylarda sağduyulu, kendinden emin bir şekilde olaya müdahale edebiliyorlar. İlk yardım gönüllüleri, insanları organize ederek, yaralının dakikalarla/saniyelerle süren yaşam savaşını kazanmalarına yardımcı oluyorlar.  

 

Başarılı tatbikatın ardından bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul gibi deprem riski taşıyan bir kentte ilkyardım eğitimlerinin önemine dikkat çekerek, “İki yıldır bu eğitimleri veriyoruz Bugüne kadar 11 bin 300 kişi üç günlük ücretsiz eğitimle sertifika aldı. Geçen yıl 3 bin 500 öğrenciye eğitim verildi. Zaman zaman medyada oluşan kazalarda vatandaşlarımızın karga tulumba müdahale ettiklerini görüyoruz. Bunlar yanlış. burada daha bilinçli davranmayı öğretiyoruz” diye konuştu.