Başkan Topbaş Mimar Sinan Üniversitesi’nin açılışına katıldı 10.9.2006

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, bugün gerçekleştirilen tören ve sanatsal etkinliklerle 2006-2007 Akademik Yılı’nı açtı.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin (MSGSÜ) üniversitenin oditoryumunda gerçekleşen 2006-2007 Akademik Yılı açılışına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Vali Yardımcısı Hürrem Aksoy’un yanı sıra, Rektör Prof. Dr. Onur Altan ve İstanbul, Yıldız, Haliç, Kültür, Trakya Üniversitelerinin rektörleri katıldı.     

 

Üniversitenin Öğretim Üyeleri ve öğrencilerinin de hazır bulunduğu açılış töreni; saygı duruşu, İstiklal Marşı ve Onuncu Yıl Marşı ile başladı. Açılış konuşmasını gerçekleştiren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Onur Altan, 123 yıllık tarihi bir geçmişe sahip olan üniversitenin 3 Fakülte, 2 Enstitü, Devlet Konservatuarı, Meslek Yüksekokulu, Resim Heykel Müzesi ve 9 araştırma merkeziyle yeni eğitim yılına hazır olduğunu söyledi.     

 

Kendi alanında uluslararası bir üne sahip olan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin büyük bir üniversite olmanın gururunu yaşadığını dile getiren Rektör Prof. Altan, “Devlet ve ulus olarak içinde bulunduğumuz çağın gerisinde kalmamalıyız. Bunun için de çağımızın gerektirdiği bilgi ve becerileri kazanmalıyız. Çağdaş uygarlık düzeyine yükselmenin temel etkinliği eğitim kalitesinin yükseltilmesi ve yaygınlaştırılmasıdır. Eğitim düzeyi düşük bir toplumda insan hakları, demokrasi kültürü ve sosyal adalet kavramları yerleşemez. Sevgili gençler, bu zorlu yolda ülkemizin geleceği olan sizlere büyük görevler düşmektedir” diye konuştu.     

 

Tören, MSGSÜ Devlet Konservatuarı Opera Anasanat Dalı’ndan iki öğrencinin verdiği konser ile Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü Öğrencisi Ayfer Kurtuluş’un öğrenciler adına yaptığı konuşma ile devam etti. Ardından da Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Resim Heykel Müzesi Müdürü Prof. Dr. Ferit Özşen “Cumhuriyet Dönemi Türk Heykeli” konulu açılış dersini verdi.     

 

Tören, Mimarlık Fakültesi’nin Osman Hamdi Bey Salonu’nda gerçekleştirdiği “Resim-Heykel” sergisi ile “Öğrenci Projeleri Sergisi”nin açılışıyla sona erdi. Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı bakanlar ve akademisyenler de kutlama mesajı gönderdi.