Başkan Topbaş Galata’da tasarımcılarla buluştu 8.9.2006

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyanın en ünlü tasarımcılarını ikinci kez İstanbul’da buluşturan İstanbul Tasarım Haftası’nı (İstanbul Design Week – IDW) gezmek üzere Tarihi Galata Köprüsü’nü ziyaret etti.

‘2010 Kültür Başkenti İstanbul’ projesi kapsamında yer alan etkinliklerdin biri olan İstanbul Tasarım Haftası, ikinci kez dünyaca ünlü tasarımcıların yanı sıra, Türk tasarımının çağdaş yüzünü temsil eden firmalar ile bağımsız katılımcılara ev sahipliği yapıyor.     

 

IDW 2006, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’un dünyanın yeni tasarım merkezi olmasında çok önemli bir rol üstleniyor. İstanbul Tasarım Haftası’nda (İstanbul Design Week – IDW) incelemelerde bulunmak üzere Tarihi Galata Köprüsü’nü ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dünyaca ünlü tasarımcılarla ve genç yeteneklerle bir araya geldi. Balat’taki Tarihi Galata Köprüsü’nde kurulan tasarım stantlarını hepsini bir biri dolaşan Başkan Kadir Topbaş’a tasarımcılar ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Burada endüstriyel tasarımdan modaya, grafikten takı tasarımına kadar pek çok genç ve profesyonel tasarımcıyla buluşan Başkan Topbaş, tasarımlarla ilgili bilgiler aldı.     

 

Bir stantta başarıyla camdan boncuk yapan Kadir Topbaş’ı cam tasarımcıları tebrik etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İDO’nun standına da uğrayan Başkan Topbaş, burada vatandaşlarla birlikte simit yedi ve çay içti. İTÜ’nün güneş enerjisiyle çalışan arabasını da beğeniyle inceleyen Topbaş, gezisi sırasında çocuk ziyaretçilere çeşitli hediyeler dağıttı, tasarımcılarla ve vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi.        

 

Tasarımlardan ve yaratıcı fikirlerden çok etkilendiğini söyleyen Topbaş, İstanbul Tasarım Haftası’nın gelecek yıllarda çok daha büyüyeceğine ve katılımın giderek artacağına inandığını kaydetti. Büyükşehir Belediye Başkanı, amaçlarının İstanbul’u sanatsal aktivitelerin yoğunlukla yapıldığı bir moda, kültür, sanat, turizm, fuarcılık ve finans şehri yapmak olduğunu da sözlerine ekledi.