Başkan Kadir Topbaş; “Ramazan etkinlikleri daha düzenli daha kültürel olmalı…” 5.9.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tarihi dokuya zarar verdiği belirtilen Sultanahmet´teki Ramazan panayırının yeniden düzenlenebileceğini açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İDO’nun yenilenen 10 tarihi iskelesinin açılışının ardından gazetecilerin her yıl Sultanahmet’te kurulan Ramazan panayırı ile ilgili sorularını cevaplandırdı. Tarihi dokuya zarar verdiği belirtilen Sultanahmet’teki Ramazan panayırının yeniden düzenlenebileceğini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Oradaki etkinliklerin daha düzgün, daha kültürel ağırlıklı olmasını ben de arzu ediyorum” dedi.   Bölgede turizm açısından bir sıkıntı olduğuna dikkat çeken Başkan Topbaş, “Bu yıl biraz daha derli toplu yapmayı taahhüt ettiler. Sucuk ızgaraları gibi duman yapan bir takım şeyleri görmeyeceğiz. Bunun yerine Gülhane Parkı ya da başka bir yerde bunu yapabilir miyiz diye bir çalışma yapılmasını istedim. Veya boyutu daha dar tutup, daha o bölgeyi rahatsız etmeyecek boyutta ne olabilir diye bir araştırma yapılması gerekiyor” diye konuştu. 

 

Bu konuda gerekli talimatı verdiğini dile getiren Kadir Topbaş, Eleştirilere katılıyorum. Sultanahmet tarihi bir alanımız. Orada bir panayır yerine dönüştürülmüş bir Ramazan etkinliği ki bizim geçmişteki Ramazan etkinliklerimiz bu değil. Geçmiştekine uygun, daha düzgün, daha kültürel ağırlıklı olmasını ben de arzu ediyorum” ifadelerini kullandı.