Başkan Topbaş Brezilya’da 20.6.2012

UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Rio +20 Belediye Başkanları Zirvesi ve BM Sürdürülebilir Konferansı’na katılmak üzere Brezilya’ya gitti.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (UCLG) ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentine hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başkan Kadir Topbaş, 1992’de yapılan Uluslararası Liderler Toplantısı’ndan 20 yıl sonra yeniden Rio de Janeiro’da yapılacağını belirterek, şöyle konuştu: “Şu anda Rio + 20 Konferansı diye bahsedilen sürdürülebilir kalkınma ile ilgili 20 yılda dünya hangi noktaya geldi. Bu konuda başarılı ülkelerin deneyimlerini paylaşmak üzere ve yol haritasını yeniden düzenleyecek bir çalışma yapılıyor. Başkanı olduğum UCLG de orada yerel yönetimler olarak bir toplantı yapacak. Belediye başkanları olarak konferans ve toplantılarımız olacak.”

UCLG, Rio de Janeiro’da toplandı

Başkan Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından organize edilen Rio +20 Belediye Başkanları Zirvesi ve BM Sürdürülebilir Konferansı öncesinde UN HABITAT ve UCLG’nin düzenlediği Kentsel Zirve’nin açılışında konuştu. Sürdürülebilir kalkınmanın önemine değinen Başkan Topbaş, daha önceleri ekonomik büyüme, sosyal kapsama ve çevresel dengeden ibaret görülen sürdürülebilir kalkınmanın artık 3 boyutlu olarak özgürlük, tercihlerin genişlemesi ve insanların geleceğin merkezine yerleştirilmesi olarak ele alındığını söyledi.

Başkan Topbaş’tan övgüyle söz edildi

Dünyanın dört bir yanından belediye başkanlarının katıldığı zirvede UN HABITAT Başkanı ve BM Genel Sekreter Yardımcısı Joan Clos ve Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes de birer konuşma yaptı. Her iki konuşmacı da UCLG Başkanı Kadir Topbaş’ın çalışmalarından övgüyle söz etti.

UCLG, kalkınmanın kültür boyutuna dikkat çekti

UCLG ve BM UNACLA Başkanı Kadir Topbaş, Rio’da Kültür Komitesi’nin açılışına katıldı. UCLG’nin Rio+20 öncesinde düzenlediği toplantıya Brezilya Kültür Bakanı Vitor Ortis ve UNESCO’dan Hans d’Orville de katıldı.

Rio de Janeiro Belediyesi Kültür Danışmanı Emilio Kalil’in yönettiği panelde konuşan Başkan Kadir Topbaş, şehirlerde güçlü kültürel altyapının ekonomik gelişmeye ivme kazandırdığını söyledi. Kültürü, sürdürülebilir kalkınmanın dördüncü ayağı olarak teşvik ettiklerini belirten Başkan Topbaş, kalkınma gündemiyle toplanan Rio+20 Zirvesi’nin kültür boyutunu ihmal edemeyeceğini ifade etti.

İstanbul ile Rio arasındaki "Kardeş Şehir" protokolü yenilendi

İstanbul ile Rio arasındaki Kardeş Şehir Protokolü Yenileme Töreni’ne katılan Başkan Topbaş, BM nezdinde yaptığı temasları anlattı ve BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile müspet görüşmeler içinde olduğunu söyledi.  Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes de, “yerel yönetimler olarak hükümetlerden daha fazla iş yapabiliriz, bizim gücümüz var. Sizin liderliğinizi ve atak diplomasinizi destekliyoruz” dedi.

Yerel yönetimleri ilgilendiren üç önemli toplantı…

Başkanı Kadir Topbaş, Brezilya’daki temaslarının ardından İstanbul’a döndü. Atatürk Havalimanı’nda basın mensuplarına temasları hakkında bilgi veren Başkan Kadir Topbaş, özellikle yerel yönetimleri ilgilendiren önemli üç toplantıya katıldığını belirterek, “Ayrıca Rio de Janeiro Belediyesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında kardeşlik ve işbirliği protokolünün maddelerini yenilediğimiz bir toplantı yaptık” dedi.

İstanbul’un tanıtımına Brezilya desteği…

İstanbul ve Kapadokya’da bir Brezilya dizisi çekileceğini de ifade eden Kadir Topbaş, “Bunu çok önemsiyorlar ve biz de bu projeye destek veriyoruz. İstanbul’un tanıtımı açısından önemli bir proje. Rio’da gayet dostane karşılandık, gayet iyi ilgi gördük. Çok iyi bir ev sahipliği yapıldı. Rio’da BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg ile de görüşme imkanı bulduk” diye konuştu.