Başbakan Erdoğan; “İstanbul hizmetleriyle Türkiye’ye örnek oluyor” 1.9.2006

Zeytinburnu-Güngören-Bağcılar Tramvayı’nın açılışının ardından Bağcılar’da vatandaşlara seslenen Başbakan Erdoğan, “İstanbul hizmetleriyle Türkiye’ye örnek oluyor. Fildişi kulede oturanlar hizmetlerimizi görmüyor, görmek istemiyor” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Zeytinburnu-Güngören-Bağcılar Tramvayı’nın açılışının ardından ilk seferi birlikte gerçekleştirdiler. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Vatman koltuğuna oturarak kullandığı tramvaya vatandaşlar yol boyunca sevgi gösterilerinde bulundular.     

 

Bağcılar’da vatandaşlara hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Biz, bu milletin hizmetkarıyız. Muhalifler ‘hayaldi, olmaz’ diyor. Onlar öyle derken, büyüme konusunda bütün resmi rakamlar kendilerini yalanlıyor. Artık herkes, Türkiye’nin nasıl büyüdüğünü görüyor, kabul ediyor. Hasedinden, kininden, nefretinden çatlayanlar Türkiye´nin büyüdüğünü kabul edemiyor, bu sevince ortak olmak istemiyor. ‘Gelin bu sevince ortak olun, kine, nefrete aramızda yer kalmasın’ diyorum. Enerjimizi iş yaparak kaybedelim. Aklınızı, fikrinizi, enerjinizi farklı yerlere değil, bu millete odaklayın. Herkes bizim için bir şey söyleyecek, ne söylerlerse söylesinler. Biz, ‘herşey Türkiye için’ diyoruz ve yola devam ediyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de hizmetleriyle Türkiye’ye örnek oluyor. Fildişi kulede oturanlar hizmetlerimizi görmüyor, görmek istemiyor” diye konuştu.     

 

İstanbul’da raylı sistemde çatalların çoğaldığını ve sistemin Olimpiyat Stadı ile İkitelli’deki Başakşehir Konutları’na kadar uzanacağını belirten Başbakan Erdoğan, bu hizmetlerin, geçmişte hayal bile edilemediğine dikkat çekti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ Genel Müdürlüğü’nün Kocaeli iline su vermeye başladığını da hatırlatan Erdoğan, şunları kaydetti;   “Kocaeli’nde bir önceki yönetim döneminde atıp duruyorlardı. ‘İstanbul bizim fazla suyumuzu almadığı için biz maalesef fazla kullanılamayan suyun parasını ödüyoruz’ deniliyordu. ‘Aramızda bir tane yazılı protokol varsa göstersin, sözlü ses kaydı varsa bunu da çıkarın’ dedim. Hiç birisini çıkaramadılar. Buna rağmen doğru olmayan ifadeleri kullanmaya devam ettiler. Şimdi Yuvacık Barajı maalesef İzmit’in ihtiyacını karşılayamıyor. O zamanda bile Gebze’ye biz İstanbul´dan su veriyorduk. ‘Suyun fazlaysa git Gebze’ye, Darıca’ya ver’ diyordum. Şimdi gelinen noktada ise, artık Yuvacık Barajı’nın suyu maalesef İzmit’e bile yetmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi her gün 50 bin metreküp suyu Kocaeli´ne vermeye başladı. İşte bizim farkımız bu… 1994’te İstanbul´un da suları akmıyordu. Musluklar ‘tıs’ bile demiyordu. Herkes plastik bidonculara çalışıyordu o dönemde. Bu olay sıradan bir olay değil aslında. Su hayattır, su olmadıktan sonra ne temizlik, ne hayat olur. Atalarımız suya ab-ı hayat demişler. Bütün bunlar bu kadar hızla gelişirken, hala hedef saptırmaya gayret edenler var. Sadece Bağcılar’da 29 okul yaptırıldı. Fildişi kulede olanlar, yapılan hizmetleri görmüyor, görmek istemiyor.”     

 

Bu yıl orta öğretimde de kitaplar ücretsiz…  

Konuşmasında 18 Eylül Pazartesi günü okulların açılacağını hatırlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Pazartesi günü resmi olarak tam manasıyla öğretim başlıyor. Bu yıl şu ana kadar ilköğretimde yavrularımıza kitaplarını ücretsiz veriyoruk. Bu yıl ortaöğretimde, yani liselerde de yavrularımızın kitaplarını da ücretsiz vereceğiz. Bizden öncekiler paraları hortumculara veriyordu” diye konuştu.