İstanbul’un kurtuluşu coşkuyla kutlandı 30.10.2006

“İstanbul’un Düşman İşgalinden Kurtuluşu”nun 83. yıldönümü kutlamaları Vatan Caddesi’nde düzenlenen törenle devam etti. Törende konuşan Başkan Topbaş, “İstiklal Ordumuz İstanbul’a sadece hürriyetini değil ruhunu da geri kazandırmıştır” dedi.

Vatan Caddesi’nde düzenlenen tören Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel’in üstü açık bir araba ile halkı selamlamasıyla başladı. İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği kutlama mesajları okundu.      

 

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul´un düşman işgalinden kurtuluşunun 83. yıldönümünü ilk günkü coşku ve gururla kutladıklarını söyledi. İstanbul’un kurtuluşunun şanlı istiklal mücadelesini tamamlayan bir halka olduğunu belirten Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul’un kurtuluşu istiklal mücadelemizi tamama erdirmiş, taçlandırmıştır. Milletimizin hürriyetinden asla vazgeçmeyeceğini bütün dünyaya ilan etmiştir. 6 Ekim 1923’te şanlı istiklal ordumuz bu muazzez şehre geri dönmüş, işgali sona erdirmiş ve İstanbul’a sadece hürriyetini değil ruhunu da geri vermiştir. O gün bu şehrin insanları o kahraman orduyu askeri nasıl yürekten bağrına basmışsa biz de bugün o aziz hatırayı aynı coşkuyla yad ediyoruz. Sadece İstanbul´da değil, bu ülkenin her karış toprağına hürriyetini kazandıran, kanını canını bu ülke için gözünü kırpmadan feda eden bütün kahraman askerlerimizi hayırla şükranla anıyoruz. Onlardan emanet aldığımız bu aziz vatanı, medeniyet zirvelerine taşımak için aşkla şevkle çalışıyoruz. İstanbul´u, taşıdığı tarihi ve doğal zenginlikleriyle birlikte korumak, bütün dünyayla barış, sevgi ve dostluk ile anılan bir dünya şehri haline getirmek için gayret gösteriyoruz.”      

 

Törende 25 öğrenci ve atlet, Türk Ordusu’nun İstanbul’a girmeden önce en son konakladığı yer olan Gebze’den getirdikleri “Şükran Bayrağı”, toprak ve bir buket çiçeği 1. Ordu Komutanı Orgeneral Tuncel’e verdiler. İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşu nedeniyle il genelinde düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Tuncel tarafından sunuldu. Fatih Samiha Ayverdi Lisesinden Recep Şen´in şiir okumasının ardından, çeşitli okullardan halk oyunları ekipleri gösteri yaptılar. Tören, resmi geçit töreni ile sona erdi.