İngiltere Büyükelçisi’nden Başkan Kadir Topbaş’a veda ziyareti… 30.10.2006

Görev süresi dolan İngiltere’nin Türkiye Büyükelçisi Sir Peter Westmacott, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a veda ziyaretinde bulundu. Başkan Topbaş’ın “Gerçek bir Türk dostu” dediği Büyükelçi Westmacott, tatillerini Türkiye’de geçireceğini söyledi.

Görev süresi sona eren İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Peter  Westmacott, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a veda ziyaretinde bulundu. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen ziyarette konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükelçi ile Beyoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bazı çalışmaları olduğunu söyledi.     

 

 “Gerçek bir Türk dostu” diye tanımladığı Büyükelçi Westmacott’un, AB sürecinde Türkiye için çok büyük gayret gösterdiğini ifade eden Başkan Topbaş, Westmacott’a bundan sonraki görevlerinde başarılar ve güzel bir hayat diledi. 4.5 yıldır bulunduğu Türkiye’den 2 hafta sonra ayrılacağını Büyükelçi Peter  Westmacott da çok kötü ve korkunç olarak nitelendirdiği İstanbul’daki bombalama olayları sırasında, Kadir Topbaş’ın kendilerine büyük destek verdiğine dikkat çekti.     

 

Türkiye’den ayrılmasına rağmen gelecekte ilişkilerin kesinlikle devam edeceğini dile getiren Westmacott, Bodrum’da bir yazlık yaptırmayı planladığını söyledi. Ailesiyle birlikte tatillerde Bodrum’a gideceğini ve yine emekliliğinde oralarda çok vakit geçirmeyi planladığını ifade eden Westmacott, konuşmasının önemli bir bölümünü Türkçe yaptı.  

 

Ziyaretin sonunda Büyükelçisi Peter Westmacott’a Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nu gezdiren Başkan Kadir Topbaş, “Sayın Başbakanımız da bu sıralarda oturdu” dedi. İngiltere Büyükelçisine Büyükşehir Belediye Meclisi’nin çalışmaları hakkında bilgiler de verdi.