Başkan Topbaş; “Mobil tiyatrolarla sanatı mahallelere taşıyacağız” 19.10.2006

Üsküdar Kerem Yılmazer Tiyatro Sahnesi’ni hizmete açan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Mobil tiyatro sahneleri kurarak sanatı İstanbul´un mahallelerine kadar taşıyacağız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Üsküdar’da hazırladığı Kerem Yılmazer Sahnesi, Başkan Kadir Topbaş tarafından hizmete açıldı. Açılışta “Düş ve Klarnet” isimli tiyatro oyununu izleyen Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan 3 yeni sahneyle birlikte koltuk sayısının yüzde 50 artarak 3 bin 527’ye yükseldiğini söyledi.  

 

Bu rakamın da İstanbul nüfusuna oranla yetersiz olduğuna dikkat çeken Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul kültürel zenginlikleriyle sanatsal aktiviteleriyle geçmişten günümüze kadar tarih boyunca süregelmiş özelliklere sahiptir. Özellikle 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hak kazanan şehrimizin yerel yönetimi olarak bizler, kültürde ve sanatta da tüm sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde önemli adımlar atıyoruz. İstanbul´a yeni kazandırdığımız 3 sahneyle toplam koltuk sayısını yüzde 50 arttırdık. Ancak, bu İstanbul nüfusuna oranladığımızda yeterli bir rakam değil. Bir toplumun ve şehir insanlarının kültüre sanata olan ilgisi, medeniyete olan mesafelerini gösterir. Geçmişte Selçuklu ve Osmanlı Devletleri kültür ve sanatta da oldukça başarılı izler, eserler oluşturmuş. Şimdi biz de şehrimiz adına yeni izler oluşturmak istiyoruz.”  

 

Başarılı öğrencilere tiyatro ödülü…     

İstanbul’daki başarılı öğrencileri şehir tiyatrolarına getirerek tiyatroyu sevdirmeyi amaçladıklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, böylelikle gelecek neslin tiyatroya ve sanata olan sevgisini arttırmayı planladıklarını kaydetti. Başkan Topbaş, “İstanbul’da yaşayan insanlarımız için aktivite ve sanat alanları oluşturmak da bizim görevimiz. Bu bilinçle hizmetler üretiyoruz. Yeni başlattığımız bir çalışmayla şehrimizdeki başarılı öğrencileri şehir tiyatrolarının oyunlarına davet edeceğiz. Önümüzdeki günlerde bu projeyi başlatıyoruz” dedi.   İstanbul’da sahne alan ve sezonu açan tüm tiyatrolar ile sanatçılara başarılar dileyen Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “İmkan ve mekan sağlandığında halkımızın tiyatrolara olan ilgisi artacaktır. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz, çok umutluyum. Mobil tiyatro sahneleri kurarak tiyatroyu ve sanatı tüm mahallelere taşımak istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımızı hızlandırdık. Öte yandan, 120 okulun bahçesine inşa ettiğimiz 120 spor salonlarının da mobil tiyatro ve kültür salonlarına çevrilmesi için gerekli talimatları verdim. Çok maksatlıda kullanılabilecek spor salonlarında okul saatleri dışında veliler de spor yapabilecek. Aynı zamanda mobil tiyatro salonlarına dönüştürülebilecek bu salonlarda konserler de verilebilecek. Spor salonlarının tiyatro salona dönüşmesi için şu anda mobil ekipler hazırlanıyor. Çalışmalar tamamlandığında ekiplerimiz gösteri yapılacak salona gelerek, burayı kısa sürede bir tiyatro salonuna çevirecek. Böylece sanatı temelden, okullardan itibaren sevdirmeye çalışacağı.”     

 

Kerem Yılmazer’in Eşinden Başkan Topbaş’a teşekkür…  

Başkan Kadir Topbaş tarafından açılışı yapılan tiyatroya ismi verilen merhum Kerem Yılmazer’in Eşi Göksel Kortay ise, yapılan çalışmadan çok duygulandığını belirterek, “Duygularım çok yüksek, bu güzelliği yapan herkese minnetlerimi iletiyorum. Bu gurur verici bir olay… İstanbul´a çok güzel bir sahne kazandırılmış oldu. Burası Kerem ile çok örtüştü. Öte yandan, bir terör saldırısında hayatını kaybeden eşimin unutulmaması ve adının bir sahnede yaşatılması beni çok duygulanırdı, emeği geçenlere minnettarı” diye konuştu.