Başkan Kadir Topbaş; “Üniversitelerimiz dünya ile yarışıyor…” 14.10.2006

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin açılışı Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla gerçekleşti. Açılışta konuşan Başkan Topbaş, “Üniversitelerimizin bilimsel araştırmalarına destek vererek üniversite yerel yönetim işbirliğinin adımlarını attık” dedi.

 İstanbul Ticaret Odası Vakfı tarafından kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi, bugün düzenlenen törenle 2006-2007 akademik yılını açtı. Açılış töreninde, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Üniversitenin Mütevelli Heyeti Başkanı Sönmez Köksal ve Rektör Prof. Dr. Ateş Vuran, öğretim üyeleri ile öğrenciler katıldı. Üniversitenin Eminönü’ndeki binasında gerçekleşen törenin açılış konuşmasını yapan İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ateş Vuran, 6. yıla 5 fakülte 2 Meslek Yüksek Okulu, 3 Enstitü ve 5 Merkez ile girdiklerini, bu yıl kayıt olan 1270 öğrencinin ve yüzde 95 doluluk oranıyla eğitim vermelerinin üniversitenin eğitim kalitesini gösterdiğini söyledi.  

 

Üniversitenin fiziki mekan problemini çözmek için uğraştıklarını ifade eden Prof. Dr. Ateş Vuran, “Öğrencilerini kendi evlatlarından farklı görmeyen öğretim üyelerimize teşekkürü bir borç biliyorum” dedi. Başkan Kadir Topbaş’tan üniversitenin Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan bahçesinin kendilerine tahsisinin devam etmesini isteyen Vuran, “Sayın Başkanımızın gözlerinden bu konunun hallolduğunu hissediyorum” diye konuştu.  

 

Başkan Topbaş; “İstanbul artık bilim ve üniversiteler şehri…”     

Sözlerine “Sayın rektörümüzün telepatisinin ne kadar güçlü olduğunu buradan ifade etmek istiyorum” diyerek başlayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, üniversiteye tahsis edilen arazinin tahsisinin devam edeceğini açıkladı. Üniversitelerin ürettikleri bilgiyle ülkelerin geleceği için hayati önem taşıyan ve bu bilgi birikimini yeni nesillere aktararak gençleri hayata hazırlayan eğitim kurumları olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, “İstanbul artık bilim ve üniversiteler şehridir. Kültür, sanat, finans, turizm ve kongreler şehri olma yolunda önemli adımlar atmıştır” dedi.  

 

“Üniversitelerimizin bilginin önemini kavrayan, araştıran, teknolojik gelişmeleri inceleyen, sorunlara çözüm üretebilen, bakış açısı geniş, düşünceye saygılı, hoşgörülü nesiller yetiştirmeleri gerekiyor” diyen Kadir Topbaş, 14’ü vakıf üniversitesi toplam 19 üniversitesi ile “Projem İstanbul” çalışmasını başlattıklarını hatırlattı. Başkan Topbaş, “İstanbul’un üniversiteler açısından zenginliğinin farkında olarak üniversitelerimizle Türkiye’ye örnek teşkil edecek bir işbirliğine imza atıyoruz. ‘Projem İstanbul’ kapsamında bu üniversitelerdeki öğrencilerin ulaşım, planlama, sağlık, toplum refahı, sosyal yardım, kültür, turizm ve tanıtım gibi konulardaki bilimsel çalışmalarına maddi destek sağlıyoruz ve malzeme desteği veriyoruz. İnanıyorum ki bu çok önemli birliktelikle şehrini düşünen, şehriyle ilgili projeler üreten gençlerimizle belediyemizi kaynaştırmış olacağız” diye konuştu.  

  

İTO Başkanı Yalçıntaş; “Üniversiteler hür insanlar yetiştirmelidir…”  

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin çok kısa zamanda önemli mesafeler katettiğini ifade eden İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ise, İTO’nun üniversiteye verdiği desteğin fiziki mekan problemini çözme konusunda da süreceğini söyledi. Türkiye’deki değişime ayak uydurmanın ve ülkemizi daha ileri taşımanı yolunun hür teşebbüsün istediği donanımda insanlar yetiştirmekten geçtiğine dikkat çeken Murat Yalçıntaş, “Hür insanlar hür bir eğitimle yetişir. Bu nedenle Türk eğitim sisteminin önündeki yasakları kaldırmalıyız. Geçmişteki kısır çekişmeler nedeniyle ekonomimiz yetişmiş kalifiye eleman bulmakta zorlanıyor. Bilim mutlaka ama mutlaka özgürlükçü olmak zorundadır Bilimsel bir ortamda ideolojik yaklaşımlar olmamalıdır” şeklinde konuştu.  

 

Törende konuşmaların ardından Sanatçı Zara ile Fikret Erkaya yönetimindeki Maltepe Musiki Eğitimi Cemiyeti İstanbul şarkı ve türkülerinden oluşan bir konser verdi. Davetlilerin beğeniyle izlediği ve zaman zaman eşlik ettiği konser boyunca alkışlar susmadı.