Başkan Kadir Topbaş Darülaceze sakinleriyle bayramlaştı 13.10.2006

Kayışdağı Darülaceze Tesisleri’ni ziyaret eden Başkan Topbaş, burada kalan vatandaşlarla bayramlaştı. Sakinlerle duygusal anlar yaşayan ve çeşitli hediyeler takdim eden Başkan Topbaş, “Toplum olarak bu insanlarımızın gönlünü hoş tutmak ve sevgimizi vermek zorundayız” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kayışdağı’ndaki Darülacezeyi ziyaret ederek burada kalan sakinlerle bayramlaştı. Ziyarette İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Mehmet Yıldırım ile Darülaceze Müdürü Tayfun Karali da hazır bulundu. Darülacezede ikamet eden vatandaşları sitelerinde ve odalarında ziyaret eden Başkan Kadir Topbaş’ı karşılarında gören sakinler, sevinç ve heyecanlarını gizleyemediler. Sakinlere karanfil veren ve çeşitli hediyeler takdim eden Başkan Topbaş, vatandaşlarla hoş sohbetler etti, hatırlarını sordu, sorunlarını dinledi. Sakinlere verilen hizmetten memnun olup olmadıklarını soran Kadir Topbaş, memnuniyet sözleriyle karşılaştı. Hizmet veren görevli personelle de bayramlaşan Topbaş, hizmet ederken çok titiz davranmalarını ve Darülaceze sakinlerini kendilerinden ayırmamalarını istedi.     

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sakinlerin çeşitli talep ve ihtiyaçlarının karşılanması için de talimat verdi. Sevim Arısal isimli sakini talebi üzerine kendisini Umre’ye gönderme sözü veren Başkan Topbaş, Sanatçı Özcan Deniz ile tanışmak isteyen Leyla Akşahin isimli vatandaşın bu isteğini duyurmak üzere kendisini takip eden kameralar aracılığıyla Özcan Deniz’e çağrıda bulundu. Ziyaretin en duygusal anı ise, kendisini çok sevdiğini söyleyen ve ‘Size baba diyebilir miyim?’ diye soran iki Darülaceze sakininin Başkan Topbaş’a sarılma anıydı.  

 

Başkan Topbaş; “Kimsesizlere sahip çıkmak inancımızın gereğidir…”     

Yaşlıya, kimsesize ve düşküne sahip çıkmanın bizim inanç ve kültürümüzün bir parçası olduğunu belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Darülaceze geleneğinin Osmanlı’dan kalan çok önemli bir miras olduğuna dikkat çekti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan döneminde yapılan Kayışdağı Darülaceze Tesisleri’ni daha da modernleştirmek için çalışmalar yaptıklarını, bu kapsamda odaları iki kişilik yapacaklarını açıklayan Başkan Topbaş, “Toplum olarak bu insanlarımızın gönlünü hoş tutmak ve sevgimizi vermek zorundayız. Buradaki büyüklerimiz için hizmetin en iyisini sunmaya çalışıyoruz. Gördüm ki sakinlerimiz kendilerine sunulan hizmetten oldukça memnun ve huzur içinde. Burada isteyen vatandaşlarımıza İSMEK tarafından sanat ve meslek eğitimi de veriliyor. Ayrıca kendilerine harçlık vererek istedikleri özel ihtiyaçları almalarına da imkan veriyoruz” dedi.  

 

Yaşlıların tecrübelerini paylaşacak gençler aranıyor…     

Altı ay kadar önce uygulamaya koydukları Cep Darülaceze projesiyle yardıma muhtaç insanları kendi sosyal ortamlarında barındırma imkanı getirdiklerini hatırlatan Kadir Topbaş, bir başka projeyle de özellikle üniversite gençliğini Darülaceze sakinlerinin tecrübelerini paylaşmaya davet ettiklerini kaydetti. Topbaş, “İstiyoruz ki buradaki yaşlı, tecrübeli büyüklerimiz genç neslimizle sohbet ederek tecrübelerini paylaşsın. Büyüklerimiz hayat tecrübelerini ve hatıralarını öğüt tarzında genç neslimize aktarsın. Çünkü hayat kitaplardaki gibi değil. Bu paylaşımları karşılığında gençlerimize belirli bir ücret de vereceğiz” diye konuştu.