Başkan Kadir Topbaş basın mensuplarıyla iftarda buluştu 6.10.2006

Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını takip eden gazetecilere iftar veren Başkan Kadir Topbaş, “Birlikte yürüttüğümüz çalışmalarla vatandaşımızın belediyemize olan güven duygusunun her geçen gün daha da arttığını hissediyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarını takip eden basın mensuplarına Swiss Otel’de iftar verdi. Yazılı ve görsel basından birçok gazetecinin katıldığı iftarda Başkan Topbaş’ın Basın Danışmanı Ahmet Faruk Yanardağ ile Başkan Danışmanı Fethi Turgut da hazır bulundu.  

 

İftarda basın mensuplarına hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Vatandaşlarımızın belediyemize olan güven duygusunun sürekli arttığını hissediyoruz. Bunu kar yağışındaki ve okulların açılması öncesindeki uyarılarımızın dikkate alınmasıyla bir kez daha gördük. Yönetici ile vatandaş arasındaki diyalog çok önemli. Bunu çalışma arkadaşlarımızla, Meclis Üyelerimizle ve siz basın mensuplarımızla birlikte başarıyoruz” dedi.     

 

“Büyükşehir Belediyemizin çalışmalarını ve programlarını takip eden basın mensuplarının bize yapacağı uyarılar ve çalışmalarımızın İstanbullulara duyurulması çok önemli” diyen Başkan Topbaş, davete katılan gazetecilerin masalarını tek tek dolaşarak teşekkür etti. Basın mensuplarıyla uzun soluklu sohbetler yapan Kadir Topbaş, yerel gündemle ilgili soruları da cevaplandırdı.  

 

Suçların azaldığı, kalplerin yumuşadığı ve paylaşımın arttığı Ramazan ayında iftar sonrasını gazetecilerle paylaşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Sizler özellikle Büyükşehir Belediyemizin çalışmalarını yakinen takip eden gazeteciler olarak İstanbul’daki çalışmalarımızı yakinen biliyorsunuz. Bu dönem İstanbul’da 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu’nun getirdiği alan büyüklüğü, sorumluluğu ve yükü oldukça ağır. Çözüm bekleyen birçok alanlar var. Bunlarla ilgili projelerimizi yaptık ve çalışmalarımızı başlattık. Adeta 365 gün 24 saat esasıyla çalışarak hızlı adımlar atıyoruz. İstanbul’un en ağırlıklı problemi olan ulaşımı çözmek için yer üstünde ve ye altında hissedilir boyutta çalışmalarımız sürüyor. Master Ulaşım Planı çerçevesinde yol, kavşak, tünel yol ve metro çalışmalarımız hızla devam ediyor. Kasım ayı içerisinde açılışını yapacağımız 25 kavşak ve yol ile bu alanda göreve geldiğimizden bu yana 78 adete ulaşmış oluyoruz. Bu da Cumhuriyet döneminin başından bizim dönemimize kadar yapılan kavşakların neredeyse 2 katı. Tabi şehrin altyapısının ve fiziki imkanlarının hazırlanması adına çok daha fazlasına ihtiyaç var. Çalışmalarımızla İstanbul’u planlı ve düzenli bir şehir haline getiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda çalışmalarımızın getirdiği rahatlığı daha net görebileceğiz.”     

 

İstanbul’un bundan sonraki yol haritasını hazırlarken, sanayi yerine daha çok bilgiye dayalı ar-ge çalışmaları yapılan, daha nitelikli bir işgücünün istihdam edildiği bir kent haline getirmeyi hedeflediklerini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Bu konudaki çalışmalar devam ediyor. İstanbul aynı zamanda büyük kongrelerin ve konferansların düzenlendiği bir kongre, fuarcılık, turizm, eğitim, sağlık, spor ve moda şehri olma yolunda ilerliyor. Artık dünyanın takip ettiği bir şehir ve alınan mesafeler çok iyi. Öte yandan İstanbul’un trafiğinin yönetim ve denetiminin de bize verilmesini talep ediyoruz. Buna Büyükşehir Belediyesi olarak talibiz. Batıda ve diğer gelişmiş ülkelerde trafik yönetimi yerelleşmiş durumda. Yolu yapan, yolun problemlerini çözen birimin aynı zamanda yönetimini de üstlenmesi daha doğru diye düşünüyorum. Konuyu ilgili bakanlıklara talebimizi ilettik” diye konuştu.