Anadolu Yakası’nda ikinci metronun yolculuğu başladı! 7.6.2012

Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metrosu’nun temeli, Bakan Binali Yıldırım, Başkan Kadir Topbaş ve AK Partili yöneticilerin katıldığı görkemli bir törenle atıldı. Başkan Topbaş, metro hattını 38 ayda hizmete alarak yeni bir dünya rekoruna imza atacaklarını söyledi.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı’nın temeli Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Hüseyin Tanrıverdi ve Ekrem Erdem, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşcu, Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Boyraz ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’in katılımıyla atıldı.

Bakan Yıldırım: “İstanbul’a proje lazım, düşünce yetmez”

Törende konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul’u anlatmaya kelimelerin yetmediğini belirterek, “İstanbul’a böyle güzel hizmetler helal olsun. İstanbul’a proje lazım, düşünce yetmez. İstanbul’a metro lazım, İstanbul’a üçüncü köprü lazım. İstanbul ve Ankara arasına hızlı tren lazım. İstanbul ve İzmir arasına otoyol lazım, köprü lazım. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayılı projelerini birer birer gerçekleştiriyoruz” dedi.

45 kilometre ile devraldıkları raylı sistem uzunluğunu 8 yılda 102 kilometrenin üzerine çıkaran Başkan Kadir Topbaş ve ekibine teşekkür eden bakan Binali Yıldırım, gelecek yılın sonunda devreye girecek Marmaray ile raylı sistemlerin 180 kilometreye, birkaç yıl sonra ise 250 kilometreye ulaşacağını söyledi.

İstanbul için 7 büyük proje…

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olarak İstanbul’da 7 büyük projeyi gerçekleştirdiklerini hatırlatan Binali Yıldırım, bunlardan birincisinin 3. Boğaz Köprüsü olduğunu, ikincisinin Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Projesi olduğunu belirterek, Ankara ile İstanbul’u arasındaki seyahat süresini 3 saatin altına düşürecek projeyi gelecek yılın sonunda bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Marmaray 29 Ekim 2013’de hizmete alınacak

İstanbul için üçüncü önemli projenin Marmaray olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, “Deniz tabanının 63 metre altından geçen dünyadaki tek proje olan Marmaray’ı 29 Ekim 2013’de İstanbulluların hizmetine sunacağız. Marmaray’ın kardeş tüneli olan Avrasya Tüneli’ni de 2015’de bitireceğiz” dedi.

3. Köprü 3 yılda tamamlanacak

İstanbul’un 2050’ye kadar ihtiyacına cevap verecek üçüncü havaalanının ihalesine Eylül ayında çıkacaklarını belirten Bakan Yıldırım, İstanbul-İzmir Otoyol Projesi kapsamında yapılacak İzmit Köprüsü’nün ise Avrupa’nın 3’üncü, Dünya’nın 4’üncü büyük köprüsü olacağını ifade etti.

Asrın projesi Kanalİstanbul üzerinde çalıştıklarını da anlatan Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kanalİstanbul Projesi’nin çalışmalarını başlattık. Bu sene içerisinde jeolojik etütlerini, güzergah çalışmalarını tamamen bitirmiş, kamulaştırma çalışmalarına da başlamış olacağız. Projeyi 5 yılda İstanbul’a kazandıracağız. Yarımada İstanbul hem yarımada hem adaya sahip dünyada tek şehir olacak. İhalesini bir hafta önce yaptığımız 3. Köprü de 3 yıl içerisinde tamamlanacak. Bu 7 projenin toplam tutarı 60 katrilyon lira. Helal olsun İstanbul’a, İstanbullulara. İstanbul her şeyi hak ediyor”

2014’te günde 5 milyon İstanbullu raylı sistem kullanacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da tarihi bir güne tanıklık ettiklerini belirterek, “2004’ten bugüne İstanbul’a 52 milyar lira yatırım yaptık. Bu yatırımların 24 milyar lirası ulaşımla ilgili. Şu anda raylı sistemleri günde 1 milyon 372 bin insan kullanıyor. İnşallah 2014’e vardığımızda 5 milyon yolcu raylı sistemleri kullanacak” dedi.

Yeni bir dünya rekoru: 38 ay…

16 istasyonlu ve 20 kilometre uzunluğundaki Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı’nın hizmete girmesiyle bölgenin trafik sorunun ciddi anlamda rahatlayacağını dile getiren Başkan Topbaş, İstanbul için çok önemli olan metro hattını, yeni bir dünya rekoru kırarak, 38 ayda tamamlayacaklarını söyledi.

İleri teknoloji ürünü metro araçları…

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı’nın bir özelliğinin de, Kadıköy-Kartal Metrosu’ndaki gibi, sistemin gerektiğinde makinistsiz de çalışabilmesi olduğunu aktaran Başkan Topbaş, “Metro aracı gerektiğinde kendi başına yolcusunu alarak istasyonlara uğrayacak, oradan da depolama alanına giderek yine makinistsiz olarak park edebilecek. İki hatta kullandığımız bu sistem, dünyanın en ileri metro teknolojisi” diye konuştu.

İstanbul’da devam eden metro inşaatlarına ilişkin bilgi veren Başkan Kadir Topbaş, test sürüşleri süren ve Kaynarca’ya kadar uzattıkları Kartal-Kadıköy Metrosu ile Esenler-Başakşehir-Olimpiyatköy Metrosu’nun yakında hizmete gireceği müjdesini de verdi.

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı tamamlandığında (Marmaray, Yenikapı-Hacıosman Metro Hattı tamamlandığında) Sancaktepe’den metroya binen bir yolcu; Ümraniye’ye 12,5 dakika, Üsküdar’a 24 dakika, Yenikapı’ya 36 dakika, Taksim’e 44 dakika, Hacıosman’a 68 dakika ve Atatürk Havalimanı’na 71 dakikada ulaşacak.