İstanbul ve Şam arasında ‘Kardeş Şehir’ ve ‘İşbirliği’ protokolü imzalandı 23.12.2006

“Şam Kültür Günleri” bugün İstanbul’da başladı. Kültür Günleri kapsamında imzalanan ‘Kardeş Şehir’ ve ‘İşbirliği’ protokolü kapsamında kültür ve sanatın yanı sıra, ulaşım, altyapı, aydınlatma, enformasyon, planlama ve şehircilik alanlarında ortak çalışmalar yapılacak.

Şam Valisi Bisher Al Saban beraberindeki bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmenin ardından İstanbul ile Şam arasında ‘Kardeş Şehir’ ve ‘İşbirliği’ protokolü imzalandı.  

 

Başkan Topbaş; “Kardeş Şehir Şam ile işbirliğimiz uzun soluklu olacak…”  

İmza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şam şehrinin tarihi ve kültürel zenginlikleriyle Suriye’yi taşıdığını belirterek, Şam Valisi ile heyetini İstanbul’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. İki ülke ve iki şehir arasındaki ilişkilerin çok eski tarihlere dayandığına dikkat çeken Kadir Topbaş, “Türkiye ve Suriye arasındaki ilişkiler çok köklü bir geçmişe sahip. Türkiye olarak Suriye ile ilişkilerimizi önemsiyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak da Şam ile ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz. Kardeş şehrimiz Şam ile ilişkilerimiz uzun soluklu olacak. Yaşadığımız yüzyılda ülkelerin yerine şehirler yarışıyor. Bu yarışta başarıya ulaşmanın şartı bilgi ve deneyim paylaşımıdır. Şam ile birçok alanda işbirliği yapacağız ve şirketlerimiz orada kendi konularında çalışmalar yapacak. Bugün imzalayacağımız protokol, işbirliği için yeni bir başlangıç olacak” diye konuştu.     

 

Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım konusundaki bilgi ve tecrübelerini de Şam ile paylaşacağının altını çizen Başkan Topbaş, İstanbul’da 1.5 yılda 103 kavşak yaparak bir rekora imza attıklarını hatırlattı. Ulaşım yatırımlarının uzun soluklu ve zaman alan yatırımlar olduğunu vurgulayan Topbaş, “İstanbul’un ulaşım sorununu çözmeyi dert ederek göreve geldik. Bu konuda ciddi yatırımlar yaparak uzun soluklu adımlar atıyoruz. Yolumuzdan asla caymadan çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.  

 

2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’un, İslam Kalkınma Örgütü (İKÖ) tarafından Arap Ülkeleri arasında ‘2008 Kültür Başkenti’ seçilen Şam’a bu konuda da destek vereceğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Kültür Başkentliği gibi organizasyonlar şehirlere çok şey katıyor ve çehresini değiştiriyor. Kardeş şehrimiz Şam’ın 2008’deki başkentlik organizasyonlarına İstanbul olarak destek vermeyi ve orada İstanbul’u tanıtmayı amaçlıyoruz. İmzaladığımız ‘Kardeş Şehir’ ve ‘İşbirliği’ protokolünün iki ülke halkına ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.  

 

Şam Valisi Al Saban; “İstanbul ile birçok alanda işbirliği yapacağız…”     

Törende konuşan Şam Valisi Bisher Al Saban da İstanbul gibi muhteşem bir şehirde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şöyle konuştu; “İstanbul gibi dünyaca önemli bir şehrin bence en önemli yanı, kısa zamanda çok büyük mesafeler kat etmesidir. 20 ay önce de İstanbul’a gelmiştim. Şu anda İstanbul bambaşka ve sorunlarını büyük ölçüde halletmiş bir şehir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile trafik denetimi, enformasyon, şehircilik, planlama aydınlatma, çevre düzenlemesi ve altyapının gözden geçirilmesi konularında işbirliği yapacağız. İmzaladığımız bu protokol, Şam’ın trafik krizinin çözülmesi için bir başlangıç olacak.”