İstanbul ve Krasnodar Türk-Rus ilişkilerinin gelişmesinde kilit rol oynayacak… 14.12.2006

Rusya Federasyonu’nun Krosnodar Eyaleti Valisi A. N. Tkaçhev’i ağırlayan Başkan Topbaş, “Krasnodar Eyaleti ile gerçekleştireceğimiz işbirliği Türkiye ve Rusya arasındaki ticari ve kültürel ilişkileri çok daha ileri taşıyacak” dedi.

Rusya Federasyonu’nun Krasnodar Eyaleti Valisi Alexandar Nikolayevich Tkachev, beraberindeki heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Başkan Topbaş, görüşmenin ardından konuk heyete yemek verdi. Saraçhane Belediye Sarayı’nın Toplantı Salonu’nda verilen yemeğe Belediye Meclisi’nde grubu bulunan siyasi partilerin Grup Başkan Vekilleri, Büyükşehir Belediyesi’nin Bürokratları ve 22 Belediye Şirketinin Genel Müdürleri de katıldı.     

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, makamında gerçekleşen görüşmede Krasnodar Valisi Alexandar Nikolayevich Tkaçhev’in ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çeşitli hediyeler takdim etti ve Belediye Meclisi’nin toplantı salonunu gezdirdi. Vali Tkaçhev de İstanbul’da gördüğü ilgiden çok memnun olduğunu vurgulayarak İstanbul ile ilişkilerinin her geçen gün artarak devam edeceğini kaydetti.  

 

“Rusya ve Krasnodar ile her alanda işbirliğine hazırız…”     

Yemekte konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, dün gerçekleştirilen Krasnodar Eyaleti’nin “Ekonomik Potansiyelinin Tanıtımı” konulu toplantıda Rusya Federasyonu’nun Türkiye Büyükelçisi P.V.Stegniy’in “İlişkilerimiz son 500 yılın en doğal ve en iyi seyrinde” sözlerinin dikkat çekerek, “Demek ki bizler ve devlet başkanlarımız bu sürece imza atarak gelecekteki nesillerimizle gönül köprüsü kurmaktayız. Bundan gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bölgelerimiz arasındaki bilgi ve deneyim paylaşımı ülkelerimizin kalkınmasına çok önemli katkılar sağlayacaktır. Rusya ve Krasnodar ile arzu edilen her konuda bilgi ve deneyim paylaşımı ağırlıklı olmak üzere işbirliğine hazırız” diye konuştu.     

 

Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin bu yıl 20 milyar dolara yaklaştığını ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “İnanıyorum ki bu rakam gelecekte çok daha ileri doğru gidecek. Rusya’nın yakın komşumuz olması münasebetiyle, esasen bu verimli ilişki geç kalınmış bir adımdır. Bundan sonra birlikte atacağımız adımlarla ilişkilerimiz daha da gelişecek. Krasnodar Bölgesi’nin önümüzdeki 5-10 yıl içersinde 43 milyar dolarlık yatırımı öngörmesi ciddi bir gelişme ve dönüşüm sürecine girdiklerini gösteriyor. Krasnodar’da Türk işadamlarına çok önemli fırsatlar sunuyorsunuz. Onlar da bu fırsatların farkındalar. Moskova ziyaretimde de gördüm. Türk işadamları işini adam gibi yapıyor ve problem çıkarmıyor. Böyle firmaları biz de özellikle destekliyoruz. Sayın Eyalet Valisinin bölgesinin kalkınması için gösterdiği çabanın ve duyduğu heyecanın aynısını biz de İstanbul için hissediyoruz. Her iki ülkenin önemli bölgeleri olan İstanbul ve Krasnodar ülkelerimizin gelişmesine çok önemli katkılar sunmaktadır.”     

 

2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’u buna hazırlamak için heyecanlı bir çalışmanın içine girdiklerinin altını çizen Kadir Topbaş, “Aynı şekilde temenni ediyoruz ki 2014 Kış Olimpiyatları da aday bölge olan Krasnodar’da düzenlensin. Olimpiyatlar hem bölgenin gelişmesine çok önemli katkılar sağlayacaktır, hem de komşu olarak bizleri memnun edecektir” dedi.