İstanbul ile Rusya arasında işbirliği anlaşması imzalandı 11.12.2006

İstanbul’da düzenlenen Rusya’nın Krasnodar Eyaleti’nin “Ekonomik Potansiyelinin Tanıtımı” konulu konferansta, İstanbul Valiliği ile Rusya Federasyonu’nun Krasnodar Eyaleti İdare Meclisi arasında “ticaret, ekonomi, bilim, teknik ve kültür” alanlarında işbirliği anlaşması imzalandı.

Rusya Federasyonu’nun Krasnodar Eyaleti Valisi A.N.Tkaçev başkanlığında bir heyet bölgenin mevcut sosyo-ekonomik durumunu ve yatırım ortamını Türk iş çevrelerine tanıtmak ve bölge işadamları ile Türk işadamları arasında doğrudan temasları sağlamak amacıyla 10 – 12 Aralık 2006 tarihleri arasında İstanbul’a gezi düzenledi. Gezi kapsamında Krasnodar Eyaleti’nin “Ekonomik Potansiyelinin Tanıtımı” konulu konferans bugün Çırağan Palace Hotel Kempinski’de başladı. Konferansta Krasnodar Eyaleti’nin tarım, sanayi, nakliye, turizm, eğitim ve sağlık alanlarındaki öncelikli projeleri hakkında bilgiler verildi ve yatırım çağrısında bulunuldu. Konferansın sonunda İstanbul Valiliği ile Rusya Federasyonu’nun Krasnodar Eyaleti İdare Meclisi arasında “ticaret, ekonomi, bilim, teknik ve kültür” alanlarında işbirliği anlaşması imzalandı.   


Başkan Topbaş, Rus işadamlarını İstanbul’a yatırım yapmaya davet etti     

İstanbul’un dünyanın en güzel ve en hızlı gelişen şehirlerinden biri olduğu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “İstanbul, Türkiye’nin iktisadi ve kültürel başkentidir ve uluslararası yatırımcılar açısından gerçek bir cazibe merkezidir. Şehrimiz son yıllarda dünyanın yeni finans ve yatırım kenti olarak öne çıkıyor. İstanbul, New York’tan Tokyo’ya kadar piyasaların açık olduğu saatte işbirliği yapabilecek bir merkez. Şehrimizin dış ticaret hacmi 110 milyar dolar ve Türkiye genelindeki vergilerin yüzde 42’si İstanbul’dan toplanıyor. Öte yandan Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz önemli yatırımlarla İstanbul’un bu potansiyelini harekete geçiriyoruz. Bütün Rus işadamlarını İstanbul’a yatırıma davet ediyorum. Rus firmalarının şehrimizde ve ülkemizde yatırımlar yapmasını istiyoruz” diye konuştu.     

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 2 hafta önce Moskova ile çeşitli alanlarda işbirliğini öngören bir anlaşma imzaladıklarını hatırlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “İki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler 2006 yılının ilk 6 ayında bir önceki yıla göre 1.5 kat arttı. Bu rakamın ikili ilişkilerin gelişmesiyle daha da artacağına inanıyorum. Türk firmaları Rusya Federasyonu’nun en hızlı gelişen 5 bölgesinden biri olan Krosnodar’a önemli yatırımlar yapıyor. 2014 yılında yapılacak Kış Olimpiyatları’na aday olan eyaletinizde turizm yatırımları da önemli ölçüde artacaktır. Bu konferansın ülkelerimiz ve şehirlerimiz arasındaki ticaret ve ekonomi hacmini daha da geliştirmesini temenni ediyorum.”  

 

Türkiye-Rusya ekonomik ilişkileri hızla gelişiyor…     

Toplantıda Krasnodar Eyaleti Valisi A.N.Tkaçev ise, konferansta Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri nasıl arttırabilecekleri konusunu ele aldıklarını belirterek, Krasnodar’ın Rusya’nın en gelişmiş ve nüfusu en yoğun eyaletlerinden biri olduğunu hatırlattı. Türkiye ile eyaletleri arasındaki ekonomik ilişkilerin son 3 yıl içinde 2 kat arttığını dile getiren Eyaleti Valisi A.N.Tkaçev, “Eyaletimiz Türkiye’ye petrol ihraç ediyor ve Kuban topraklarında 50’den fazla Rus-Türk işletmesi çalışıyor. Türkiye ile ticari ve ekonomik ilişkileri daha da geliştirebiliriz. Türk fermalarıyla temiz bir çevre oluşturmak ve modern konutlar üretmek istiyoruz. Krasnodar, Rusya ortalamasından 2.5 kat daha hızlı gelişiyor. Özellikle petrol, kerestecilik, metal, nikel, kalay, tuz, iyod, brom ile suni gübre taşımacılığı iş alanları olarak ön zplana çıkıyor” şeklinde konuştu.     

 

Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin Krarnodar’da çok yoğun bir şekilde kendini gösterdiğini ifade eden Rusya Federasyonu’nun Türkiye Büyükelçi P.V.Stegniy de “Birbirine çok yakın olan bu iki coğrafi bölgenin ilişkileri eminim ki çok daha fazla gelişecektir. Bu konferans vesilesiyle faydalı görüşmeler olacaktır ve faydalı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler son yıllarda olumlu yönde gelişmektedir. İlişkilerimiz son 500 yılın en doğal ve en iyi seyrinde. Ticaret hacmimiz yıllık 20 milyar dolara ulaştı. Gelecek yıl 25 milyar dolara ulaşırsak ilişkiler daha da iyi olacaktır. İş ilişkileri için yaratılan ortam çok olumludur. Biz de bu sürece destek vermeye hazırız” dedi.