Endonezya Halk Meclis Başkanı’ndan Başkan Topbaş’a ziyaret… 8.12.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden Endonezya Halk Meclisi Başkanı Hidayet Nur Vahid, Aceh ile İstanbul’un ‘Kardeş Şehir’ olmasını istedi.

Endonezya Halk Meclisi Başkanı Hidayet Nur Vahid bir heyetle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan Hidayet Nur Vahid, Türkiye’de olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, “İstanbul’da örnek alacağımız çok başarılı bir yönetim gördüm. İki ülke ve özellikle de parlamentolar arasındaki ilişkilerin gelişmesini istiyoruz. Endonezya’da yaşanan büyük deprem ve tsunamide Türkiye ve İstanbul, Endonezya’ya özellikle de Aceh’e çok büyük yardımlar yaptı. Aceh halkı adına sizlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.   Nezaket ziyaretinden dolayı Hidayet Nur Vahid’e teşekkür eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin geçmişten beri devam ettiğini vurgulayarak, “İki halkın birbirine olan sempati ve sevgisini birlikte devam ettireceğiz. Endonezyalı işadamlarının da İstanbul’a yatırım yapmasını istiyorum ve kendilerini davet ediyorum” dedi.     

 

Başkan Topbaş’ı bir dizi açılış münasebetiyle Endonezya’ya davet eden Halk Meclisi Başkanı Hidayet Nur Vahid, Aceh ile İstanbul’un ‘Kardeş Şehir’ olmasını istediğini açıkladı. Aceh ile kardeş şehir olmaktan mutluluk duyacaklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş da Endonezya’nın Cakarta şehri ile İstanbul arasında Kardeş Şehir protokolü imzalanmak üzere olduğunu hatırlattı. Vahid de bunun üzerine “O zaman Aceh de ikinci kardeş şehriniz olsun” şeklinde konuştu.  

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görüşmenin sonunda misafirine İstanbul’u fotoğraflarla tanıtan kitap ve cd ile üç ilahi dinin temsilcilerinin İstanbul’da birlikte seslendirdikleri “Asırlarda Birlikte Yaşamak” konserinin CD’sini hediye etti. Hidayet Nur Vahid de Kadir Topbaş’a keçi derisi üzerine Yasin Suresi’nin yazılı olduğu bir hat çalışması hediye etti.