Başkan Topbaş; “Zirvede trafiği istedik ve finans talebinde bulunduk” 5.12.2006

Ulaştırma, Bayındırlık, İçişleri ve Çalışma Bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen “İstanbul Ulaşım Zirvesi”nde yasal düzenlemeler ve finans konusundaki taleplerini dile getirdiklerini belirten Başkan Kadir Topbaş, “Talepler alt komisyonda değerlendirilecek ve öncelikli olanlar kısa vadede uygulanacak” dedi.

İstanbul’un ulaşım sorununun ele alındığı “Ulaşım Zirvesi”, Taksim’deki Ceylan Intercontinental Otel’de yapıldı. Toplantıya, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ünal Karaosmanoğlu ve trafikle ilgili üst düzey yetkililer katıldı. Toplantıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mesut Pektaş, Ulaşımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan, Ulaşım Daire Başkanı Muzaffer Hacımustafaoğlu ile trafik ve ulaşımla ilgili birimlerin bürokratları da hazır bulundu. İstanbul’un trafik sorununa çözüm üretmek için yapılan toplantıda bir sunum yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, otoban gişelerin ötelenmesini, metro yapım ve işletmesinin Ulaştırma Bakanlığı’na devredilmesini, trafik yönetim ve denetiminin Büyükşehir Belediyesi’ne devrini ve okullardaki ders saatlerinin mesai saatlerinden ayrıştırılmasını talep etti.  

 

Bakan Aksu; “Ulaşım sorununun çözümünde İstanbul’un yanındayız…”     

Toplantının açılış konuşmasını yapan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, İstanbul’un ulaşım ve trafik sorununun düzensiz iskan alanları nedeniyle oluştuğunu belirterek, Hükümetleri döneminde çıkardıkları Büyükşehir Belediyesi kanununa hatırlattı. Bakan Abdülkadir Aksu, “Bu kanunla bütün İstanbul hududu belediye hududu kabul edilmiş, bütün köyler belediyelerimizin mahalleleri haline gelmiştir. İstanbul´da büyükşehir belediyemiz tarafından önemli çalışmalar başlatılmıştır. Sürdürülebilir her ölçekte çok merkezli şehir planları oluşturulması çalışması, cazip ve kullanım kapasitesi yüksek bir toplu taşıma sisteminin kurulması, ulaşım altyapılarının artırılması çalışmaları Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Kontrolsüz ve düzensiz nüfus artışının önlenmesi çalışması ve ayrıca tüm İstanbul’u kapsayacak şekilde planlı bir gelişim stratejisi üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Raylı sistem taşımacılığını artırmak amacıyla mevcut 53 kilometrelik raylı sisteme ilaveten raylı sistem inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. Hükümetimiz döneminde verdiğimiz destekle Belediye Başkanımız ve ekibinin gayretiyle süratle Taksim-Kabataş Füniküleri tamamlanarak hizmete girmiştir. Ayrıca Marmaray projesinin ihalesi yapıldı, inşaatına başlandı. Bu proje çalışması da devam ediyor. Projeler tamamlandığı takdirde Asya ve Avrupa yakasında trafiğin önemli ölçüde rahatlatılması sağlanacak, köprülerin yükü de azaltılmış olacaktır” diye konuştu.     

 

New York, Londra ve Berlin gibi büyük kentlerde de şehir içi trafikte sorunlar yaşandığını ifade eden Bakan Aksu, sözlerini şöyle sürdürdü; “Önemli olan, bu ulaşım ve trafik sorunlarını çözmek için hem merkezi yönetimin, hem hükümet olarak bizlerin, hem de yerel yönetimlerin bu konuda gayret göstermesidir. Nüfus artış hızı yüzde 3.5 olan İstanbul’a her yıl iç göçten kaynaklanan 400 bin yeni nüfus eklenmektedir. Nüfus açısından dünyanın 9. büyük şehri kabul edilen İstanbul’da yaşayan insanların sayısı 63 ülkenin nüfusundan fazla. İstanbul, dünyada iki kıta üzerine kurulmuş tek şehirdir. Her gün ortalama 450 araç tescil edilip trafiğe katılmaktadır. Bu da yılda 120 bin araç demektir. Motorlu araçların bu şekilde artmasıyla birlikte yeni yolların da yapılması gerekmektedir. Büyükşehir Belediyemiz, önemli bir alt yapı hamlesi içine girmiştir. İstanbul genelinde 300 civarında yol çalışmasına başlanmıştır. Bugüne kadar 103 yol ve kavşağın yapımı tamamlanmış, 67’sinin inşaatı devam etmektedir. İstanbul’un trafik sorunu konusunda oluşturulan komisyonun kuruluşu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kentin ulaşım ve trafik sorunun çözümünde yetersiz kalmasından kaynaklanmamaktadır. Belediyemiz bu sorunların çözümü noktasında olağanüstü gayret göstermektedir. Ancak kara yolları trafik kanununda tam 8 bakanlık, bir müsteşarlık, 3 de genel müdürlük seviyesinde kamu kurum ve kuruluşunun direkt olarak görev ve yetki verdiği de bilinen bir gerçektir. Yani ulaşım ve trafik sorununun çözümü noktasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dışında değişik aktörler de vardır. İstanbul´un trafik sorununa köklü çözüm bulunabilmesi için bütün bu bakanlık ve kurumların koordinasyon, destek ve yardımlarına ihtiyaç var.”  

 

Toplantı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un ulaşım ve trafik sorununun çözümü için daha önce dile getirdikleri önerileri toplantıda tekrarladığını ifade etti. Toplantıya katılan İstanbul Valisi ve İl Jandarma Komutanı´nın birer sunum yaptığını dile getiren Topbaş, “Detaya girmiyorum. Biz taleplerimizi yaptık, çok farklı taleplerimiz oldu. Bütün talepler dinlendi. Bu talepler oluşturulan alt komisyon tarafından çakıştırılacak ve bunların içinde birinci öncelikli olanlar hemen kısa vadede uygulanacak. Orta ve uzun vadeli teklifler de değerlendirilecek. Taleplerimiz doğruydu, inşallah bir neticeye ulaşırız” diye konuştu.   Kısa vadede hayata geçirilecek teklifler arasında okul çıkış ve mesai çıkış saatlerinin değiştirilmesinin bulunduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı, bir sonraki toplantı tarihinin de alt komisyonun çalışması sonucu belirleneceğini kaydetti. Kadir Topbaş, toplantının İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun davetiyle yapılacağını da sözlerine ekledi.