Avusturya Büyükelçisi’nden Başkan Topbaş’a ziyaret… 2.12.2006

Ağustos ayında Avusturya Büyükelçisi olarak göreve başlayan ve İzmirli bir Türk ile evli olan Gürer Heidemaria, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a nezaket ziyaretinde bulundu. Başkan Topbaş ile Türkçe konuşan, Gürer Heidemariaisi Türkiye´de görev yapmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Avusturya Büyükelçisi Gürer Heidemaria, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki makamında nezaket ziyaretinde bulundu. İzmirli bir Türk ile evli olduğunu ve Türkleri çok sevdiğini belirten Heidemaria Avusturya Türkiye ilişkilerin daha da güçlenmesi için çalışmalarını sürdüreceğini söyledi.

 

Gürer Heidemaria; “Daha önce konferanslar için 3 kere İstanbul’a geldim. İstanbul’da sergiler açacağız ve sorunların altyapı gibi çözümünde yardımcı olmak isteriz. Viyana’nın bu konuda çok büyük bir gelişmesi vardır. Sayın Başkana bu tür konularda kendilerine destek olacağımızı söyledim. İstanbul çok güzel bir şehir bundan sonra her ay İstanbul’a gelmeye çalışacağı” şeklinde konuştu.   

 

Gürer Heidemaria’nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da “Avusturya ve özellikle Viyana ile Türkiye ve İstanbul arasında geçmişten bu yana ilişkiler var. Ben kendilerine yeni görevinde başarılar diliyorum. Türkiye ile Avusturya arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda çalışacaklarına inanıyorum. Sayın Büyükelçi ‘Yabancı Damat’tan sonra yabancı gelindir... Kendisi İzmirli bir Türk ile evlidir” dedi. Görüşmede İstanbul ile Avusturya’nın şehirleri arasında sosyal projeler başta olmak üzere ne tür çalışmalar yapabilecekleri üzerinde konuştuklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Özellikle bizim İstanbul´daki trafik sorununda Avrupa’nın bazı kentlerinden örnekler alıp incelemeler yaptığımızdan bahsettik. Kendileriyle yakın bir tarihte Viyana Belediyesi’nden onların çalışmalarını izlemek için bir ekip göndermeyi, oradan da bize bir ekip davet etmeyi düşündüğümüzü belirttim. Yerel yönetimlerin gelişmesinin temelinde bilgi ve deneyim paylaşımı vardır. Bu bilgi ve deneyimin paylaşımını karşılıklı kullanmak gerekiyor” diye konuştu.   

 

İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olması münasebetiyle sanatsal aktiviteleri daha da geliştirmek istediklerini ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu; “Bu konuda tabi ki AB ülkelerinden de istifade edeceğiz. Avrupa şehirleriyle ilişkilerimizdeki gelişme sürecini daha da hızlandırmak arzusundayım. Ülkelerimiz farklı olabilir, bayraklarımız farklı olabilir, dinlerimiz farklı olabilir. Ancak hedef insanın mutluluğu, huzuru, güveni ve barışıdır. Buna katkıda bulunmak insani bir görevdir. Yönetimlerde bulunan bizler bunun öncülüğünü yapmak ve bu fırsatları oluşturmakla görevliyiz. Her şey insan içindir. Bunu bilmek durumundayız. Ve bu konuda deneyimlerde istifade edeceğimiz ülkeler olacaktır.”