30 Ağustos Zafer Bayramı İstanbul’da da coşkuyla kutlandı 30.8.2006

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 84. Yıldönümü kutlamalarına Vatan Caddesi’nde düzenlenen törenle devam edildi. Başkan Topbaş ve Orgeneral Tuncel’in vatandaşlarla tokalaşarak bayramlarını kutlaması, törene damgasını vurdu.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 84. Yıldönümü kutlamaları Vatan Caddesi’nde düzenlenen coşkulu törenle devam etti. Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel’in üstü açık bir arabadan halkı selamlamasıyla başlanan tören, ellerinde bayraklarla yolun her iki yanına dolduran vatandaşların renkli görüntülerine sahne oldu.    

 

Saygı durusu ve İstiklal Marşı’nın ardından Tören Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Birhan’ın tank üzerinden yaptığı konuşmasında 30 Ağustos’ta ordusu dağıtılmış, silahları alınmış Türk milletinin içinden çıkan Mustafa Kemal’in kazandırdığı zaferle, Anadolu’daki Türk varlığını yok etmek isteyenlere büyük bir ders verdiğini söyledi. Bu zaferle Genç ve onurlu Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığını ifade eden Tuğgeneral Birhan, “30 Ağustos, Türk Milleti’nin bağımsızlığa düşkünlüğünü ve karakterini gösteren yüce bir zaferdir. Bu zafer, aynı zamanda Türk Ordusu’nun çelikleşmiş bir ifadesidir” dedi.        

 

Türk milletinin içinden çıkan Türk ordusunun, vatanın bölünmez bütünlüğünü ve Türkiye Cumhuriyeti devletini sonsuza kadar yaşatma iradesi olduğunun altını çizen Birhan, “Dünyanın en hassas bölgesinde yer alan Türkiye Cumhuriyeti, laik ve demokratik yapısıyla bölgesinin ön önemli devletleri arasında yerini almış ve barışın sembolü olmuştur. Zafer Bayramı’nın 84. yılında şehit ve gazilerimizi minnetle anıyor, Aziz Türk Milleti’ne şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.        

 

Konuşmanın ardından protokol geçit resmine katılan askerleri ayakta selamladı. Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri’ni temsilen tören bölüklerinin ardından zırhlı birliklerin geçişleri ilgi ile izlendi. Bu arada Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16 uçakları ile askeri helikopterler de gösteri yaptı. Geçit resminin ardından, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve 1. Ordu Komutanı Fethi Tuncel, vatandaşların elini sıkarak bayramlarını kutladılar.