Büyükşehir’den Silivri’ye Türkiye’nin en uzun atıksu tüneli 4.6.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Silivri sahillerini atıksu tehdidinden kurtaracak projede dev bir adım attı. 3 yılda inşa edilen Türkiye’nin en uzun atıksu tüneli, Başkan Kadir Topbaş tarafından tanıtıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3 yıldır yeraltında Türkiye’nin en uzun atıksu tünelini inşa eden köstebeği Silivri’de yeryüzüne çıkardı. 130 milyon liraya mal olan atıksu tüneli ve yürütülen çalışmalar hakkında basın mensuplarına bilgi veren Başkan Topbaş, Güzelce, Kumburgaz, Kamiloba, Celaliye, Selimpaşa ve Silivri havzalarından Marmara Denizi’ne atıksu akışını önleyecek yaklaşık 22 kilometre uzunluğundaki tünelin 1 milyon 8 bin kişiye hizmet vereceğini söyledi.

Doğanın bir cennet olduğunu ve insanların bunu doğru kullanamadığını belirten Başkan Topbaş, “İstanbul’da sağlıklı yaşam konusunda ciddi yatırımlar yaptık. 19 kilometre olan denize girilebilen sahil uzunluğunu 421 kilometreye çıkardık” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Silivri’ye son 8 yılda 888 milyon lira yatırım yaptıklarını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş "Bu tünel günde 45 metre kazılarak, deniz seviyesinin 22-24 metre altında yapıldı. Atıksular bu tünel ile şu an ihale aşamasındaki Selimpaşa Biyolojik Arıtma Tesisi’ne aktarılacak. 2012 yılının sonuna kadar tünel beton segmentlerle kaplanacak. Biyolojik arıtma yapıldığında bir gram pis su olmayacak. Burada billur gibi tertemiz bir deniz göreceksiniz” diye konuştu.

Çalışma kapsamında köstebek adı verilen 3 adet TBM makinesi kullanılarak 20,4 km atıksu tüneli ile 1,3 km branşman tüneli yapıldı. Atıksuları 400 bin m3 günlük kapasiteye sahip Selimpaşa İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne aktaracak tünel ile Marmara Denizi'ne atıksu girişi önlenecek.