İETT’de davullu-zurnalı toplu sözleşme… 25.8.2006

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşlarından İETT ile Hak- İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet- İş Sendikası arasında 8 bin 473 işçiyi kapsayan toplu sözleşme davullu-zurnalı bir törenle imzalandı. İETT’de göreve yapan KİPTAŞ personelini de kapsayan sözleşmeyle, işçilere ortalama yüzde 18 oranında zam yapıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bağlı kuruluşlarından İETT ile Hak- İş Konfederasyonu’na bağlı Hizmet- İş Sendikası arasında 8 bin 473 işçiyi kapsayan toplu sözleşme, Saraçhane Belediye Sarayı’nda düzenlenen törenle imzalandı. Törene İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Hak- İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu, Hizmet- iş Sendikası Genel Başkanı Mahmut Aslan, İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile işçiler katıldı.     

 

İETT’de göreve yapan KİPTAŞ personelini de kapsayan sözleşmeyle, işçilere ilk yıl ortalama yüzde 18 oranında zam yapıldı. 2. yıl ise işçilerin çıplak ücretlerine sözleşmenin birinci yılında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak. İETT işçilerinin skala ücretleri ile KİPTAŞ işçilerinin günlük ücretleri, genel mutabakat çerçevesinde arttırıldı. Buna göre; daha önce giydirilmiş ücretleri 1150 ile 1300 YTL arasında olan İETT şoförleri, artışla birlikte giydirilmiş olarak 1500-1800 YTL arasında maaş alacak.  

 

Başkan Topbaş; “Şartları zorlayarak en üst rakamı verdik…”     

İmza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, zam konusunda bütün şartları zorlayarak en üst rakamı verdiklerini söyledi. Başkan Topbaş İETT şoförlerine hitaben, “Bu imzadan sonra yürüyüşünüz ve direksiyonda havanız değişecek. Evde çocuklarınızı daha farklı kucaklayacaksınız” dedi.   Verilen iyi ücretin karşılığını en iyi ve kaliteli hizmet olarak beklediklerini vurgulayan Kadir Topbaş, “Mutluluk olsun sıkıntı olmasın. İnsanların yüzü gülsün istedik. Tahammül noktasını zorladık ve verebileceğimiz en iyi rakamı verdik. Şimdi hizmet bekliyoruz. Sıra sizde…” şeklinde konuştu.     

 

Hak- İş Konfederasyonu Genel Başkanı Salim Uslu da sözleşmenin bütün tarafların içine sindiğini belirterek “ Ortada seçim falan yokken Belediye Başkanımız imkanlarının üstünde bir oranda zam verdi. Bu durum popülizm değil insani gerekçelikle açıklanabilir” diye konuştu.   “Başkanımızın İstanbul’a adanmış bir hayatı var. Bizler de bu çabaya, bu coşkuya heyecanımızla ortak olmalıyız” diyen Salim Uslu, “Bu sözleşmeyle sorumluluklarımız artmıştır. İçimize sinen bir toplu iş sözleşmesi yaptık. Bundan sonra, belediye otobüsleri daha güvenli, daha temiz ve kaliteli dedirtmemiz lazım” şeklinde konuştu.     

 

Törende konuşmaların ardından sözleşmeye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Salim Uslu ve Hizmet İş Genel Başkanı Mahmut Aslan imza attı. İmzanın ardından işçiler sözleşmeyi davul-zurna eşliğinde oynayarak kutladılar. İşçileri izleyerek mutluluklarına ortak olan Topbaş, davulcu ile zurnacıya bahşiş de verdi.