Çin Başkonsolosu’ndan Başkan Topbaş’a ziyaret… 21.8.2006

Görevine yeni başlayan Çin Halk Cumhuriyeti’nin göreve yeni atanan İstanbul Başkonsolosu Zhang Zhiliang, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ziyaret etti.

Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yeni Başkonsolosa görevinde başarılar diledi ve Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin geliştiğine dikkat çekti. “Son 30 yıldır Çin ile Türkiye arasında gelişen olumlu ilişkiler var” diyen Başkan Topbaş, “Her iki ülke ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor. Çin’in son yıllarda kaydettiği başarılarla Türkiye’nin kaydettiği gelişmeler benzerlik arz ediyor. Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerde önemli adımlar atılacağına inanıyorum” diye konuştu.     

 

Başkonsolos Zhang Zhiliang de Çin ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her iki ülke halklarını mutlu ettiğini söyledi. Dostluk ilişkilerinin gelişmesine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin büyük katkıları bulunduğunu ifade eden Başkonsolos Zhang Zhiliang “Gelecekte de büyük katılarda bulunmaya devam edeceğini düşünüyorum. Geleceğin daha güzel olacağına eminim” şeklinde konuştu. Ziyaret sonunda Kadir Topbaş Başkonsolos Zhiliang’a fotoğraflarla İstanbul’u tanıtan bir katalog hediye ederken, Zhiliang da Başkan Kadir Topbaş’a işlemeli bir Çin vazosu hediye etti.