Başkan Topbaş, Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma Töreni’ne katıldı 17.8.2006

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Ehl-i Beyt Vakfı tarafından düzenlenen “10. Geleneksel Hacı Bektaş-ı Veli´yi Anma Töreni” katıldı.

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı tarafından Topkapı Eresin Otel’de düzenlenen 10. Geleneksel Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma Töreni sevgi, barış ve hoşgörü rüzgarına sahne oldu.   Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun’un ev sahipliği yaptığı törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Milletvekilleri Nevzat Yalçıntaş ve Ekrem Erdem, HAK-İŞ Genel Başkanı Salim Uslu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili İdris Güllüce ile çok sayıda ilçe ve belde belediye başkanı katıldı.  

 

Anadolu yüzyıllardır barış ve hoşgörüye ev sahipliği yapıyor…     

Kur’an-ı Kerim okunması ve İstiklal Marşı ile başlayan törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Hacı Bektaş-ı Veli’nin yüzyıllar öncesinde Anadolu’da İslam Dini’nin barış ve hoşgörü kültürü ile felsefesini öğütlediğini belirterek, “Hacı Bektaş-ı Veli’nin felsefesinin etrafında toplanın, reçete burada…” dedi.  

 

Hacı Bektaş-ı Veli’nin “Bir olalım, iri olalım, diri olalım” sözlerini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, bugün Türkiye’nin yakın çevresinde kan, gözyaşı ve savaşların hakim olduğunu dile getirdi. Bugünün insanlarının Hacı Bektaş-ı Veli ve diğer erenlerin felsefesini benimsemeleri durumunda, Ortadoğu bölgesinde barış ve hoşgörünün hakim olacağını vurgulayan Kadir Topbaş, Hacı Bektaş-ı Veli’nin cehalete karşı savaş açtığına ve kadı erkek herkese ilim yolunu öğütlediğine dikkat çekti. Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Hacı Bektaş-ı Veli ilimden gelmeyen yolun sonunun karanlık olacağını söylemiştir. Kadınların okuması için de ciddi bir hassasiyet göstermiştir. İnsanlarımız ve dünya insanları Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ve Mevlana’nın çağrılarına kulak vermelidir. İşte o zaman dünya huzuru bulacaktır. Dünyada sevgi ve hoşgörünün gelişmesindeki en önemli adım budur. Bugün bu öğütler dinlenmediği için dünyada kin, nefret, kan ve gözyaşı dinmiyor. Başkalarını yok sayan bir medeniyet ne kadar gelişirse gelişsin, dünyaya kan ve gözyaşından başka bir şey veremez. Bu mübarek insanlar Anadolu’ya ve buradan bütün dünyaya barışı, kardeşliği, sevgiyi getirmiştir. Anadolu bu güzide erenler sayesinde yüzyıllardır barış ve hoşgörüye ev sahipliği yapıyor.”

 

Fermani Altun; “Ülkemizde Alevi- Sünni sorunu yoktur…”     

Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Başkanı Fermani Altun da bazı güçlerin İslam toplumlarında yapay ayrılıklar yarattığını ifade ederek, İslam toplumlarının bunun sonucunda mezhep taassuplarına sokulduğunu söyledi. Irak, Filistin ve Lübnan´da acı ve gözyaşının yaşandığını hatırlatan Altun, “İslam toplumunda birliği sağlayamazsak daha çok acılar çekeriz. İslam şekilcilik değildir. İslam sevgi, hoşgörü, güzel ahlak, bilim, cehaletle savaş, demektir. İslamiyet insana değer veren bir dindir. İslam´ın temeli Kur’an, Sünnet ve Ehl-i Beyttir. Hacı Bektaş-ı Veli´nin yaktığı meşale, birlik meşalesidir. Biz Alevi-Sünni ayrımını kabul etmiyoruz” diye konuştu.      Hacı Bektaş-ı Veli´ye bugün dünden daha çok ihtiyaç bulunduğunu vurgulayan Fermani Altun, toplumdaki ahlak erozyonunun önüne geçilmesi için Hacı Bektaş-ı Veli’nin felsefesinin daha iyi anlatılması ve öğretilmesi gerektiğini kaydetti. Hacı Bektaş-ı Veli´nin düşüncelerinin Türk kültürünün kaynağı olduğunu ifade eden Altun, “Ülkemizde Alevi-Sünni sorunu yoktur. Sistemden kaynaklanan sorunlar vardır. Bu sorunların aşılması gerekmektedir” dedi.     

 

Törende konuşmaların ardından aralarında İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un da bulunduğu bazı davetlilere vakfa katkılarından dolayı birer teşekkür plaketi takdim edildi. Programda sunulan tasavvuf musikisi konseri ile semah gösterisi de katılımcılardan büyük alkış aldı.