Başkan Topbaş yüzme öğrendiği tarihi plajı hizmete açıyor… 14.8.2006

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 300 milyon YTL’lik Küçüksu Havzası ve Deresi ıslah çalışmaları kapsamında temizlenen Küçüksu Plajı, önümüzdeki hafta hizmete giriyor. Başkan Kadir Topbaş, çocukluğunda yüzmeyi öğrendiği tarihi Küçüksu Plajı’nı bugün basın mensuplarıyla birlikte gezdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ‘nin toplam 300 milyon YTL’lik Küçüksu Havzası ve Deresi ıslah çalışmaları kapsamında temizlenen Küçüksu Plajı, önümüzdeki hafta hizmete girecek. Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden plaj olarak düzenlenen Küçüksu Plajı’nı basın mensuplarına tanıttı. Gezide Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, TBMM Milli Saraylar Daire Başkanı Cemal Öztaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural ile İSKİ Genel Müdür Vekili İhsan Özleyen de hazır bulundu.        

 

Gazetecilere Küçüksu’da yüzme öğrendiğini anlatan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Burasının benim için anlamı farklı. Küçüksu Deresi’ni temizleyerek buranın sahillerini denize girilebilir kriterlere taşıdık. Darısı bütün derelerin başına. Bütün dereleri ıslah ederek şehrimize yeniden kazandıracağız” diye konuştu.     

 

Küçüksu Deresi ıslah çalışmaları kapsamında bugüne kadar 150 milyon YTL harcandığını belirten Başkan Kadir Topbaş şöyle konuştu; “İstanbul’da yaşayan insanların da tatile ihtiyacı var. İstanbulluların İstanbul’da tatil yapmaya hakkı var. İstanbul’un denizlerini zamanla kirlettik, ama böyle kalmamalıydı. Şimdi denizlerimizi temizliyoruz. Bütün sahilleri temiz hale getiriyoruz. Doğaya ve çevreye saygı gösteriyoruz. Küçüksu Deresi’nin denize yıllık 60 milyon metreküp su deşarjı var. Bu havza için 150 milyon YTL daha harcayacağız. Derede Mayıs 2005’te bir çay bardağında 380 bin kolibasili varken, şu anda burada 30 kolibasili var. Yılda 60 milyon metreküp denize deşarjı vardı. Tertemiz, berrak, yüzülebilir bir dere ve deniz oldu. Yıllarca hizmet vermiş Küçüksu Plajı’nı da 55 günde 680 bin YTL maliyetle hazırladık.”        

 

Plajların tekrar kirlenmemesi için özellikle halk tarafından korunması gerektiğini belirten Topbaş, Küçüksu Deresi’nin ıslah edilmeden önceki halini ve yeni halini gösteren tabelaları “ibret levhası” olarak buraya asacaklarını kaydetti. Küçüksu Deresi’nin hemen yanındaki Göksu Deresi’ndeki ıslah çalışmalarının da yılsonunda biteceğini açıklayan Başkan Topbaş, “Bitirdiğimizde Göksu’da sandallarla kürek çekeceğiz ve geçmişi yaşayacağız. Çırpıcı Deresi’nin ıslah çalışmasını da tamamladık. Orası da tarihi güzelliğini yeniden kazanıyor” dedi.        

 

Kadir Topbaş, plajın bir kısmına sahip olan Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na verdikleri destekten dolayı teşekkür ederek sözlerini tamamladı. Soyunma kabinleri, şezlonglar, tuvaletlerin bulunduğu plaja giriş, sembolik bir ücretle olacak. Plajda motorize ve köpekli güvenlik de olacak.