Başkan Kadir Topbaş, vatandaşlarla ‘Aydınlık İstanbul’u gezdi… 5.8.2006

Gece saat 22.00’de vatandaşlarla ve basın mensuplarıyla birlikte aydınlatma çalışmaları tamamlanan Bostancı sahilini gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Vatandaşlarımızın huzuru, güvenliği ve İstanbul’u doya doya yaşaması bizim için çok önemli” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gece saat 22.00’de vatandaşlarla ve gazetecilerle birlikte “Meydanların ve Ana Arterlerin Aydınlatılması Projesi” kapsamında aydınlatma çalışmaları tamamlanan Bostancı sahilini gezdi. İstanbullularla birlikte sahil boyunca yürüyen Başkan Kadir Topbaş, vatandaşlarla sohbet etti, istek ve şikayetleri dinledi.     

Çocuklarla da yakından ilgilenen Kadir Topbaş, araba ve bebek dağıtarak onların gönüllerini kazandı. Sahilde 8 yıldır sokakta yaşadığını söyleyen Ahmet Cankut isimli çocukla bir süre sohbet eden Başkan Topbaş, çocuğu okula gitmeye ve yetiştirme yurdunda kalmaya ikna etti. Kadir Topbaş, Ahmet’in bütün okul ve bakım masraflarını kendisi üstlendi.     

 

Burada gazetecilere aydınlatma çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Topbaş, “Vatandaşlarımızın huzuru, güvenliği ve İstanbul’u doya doya yaşaması bizim için çok önemli. Boğaziçi’nde ve Marmara’nın tüm sahillerinde aydınlık hissedilir duruma geldi. Ailelerimiz artık akşamın geç saatlerinde caddelerde, sokaklarda ve meydanlarda rahatlıkla yürüyebilecek, hayata katılabilecek” diye konuştu.  

 

“İstanbul, en saygın aydınlık şehirler arasında yer alacak…     

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Maliye Bakanlığı’nın aydınlatma maliyetlerini belediyelerden tahsil etmediğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “İstanbul’un bütün meydanlarını, sahillerini, ana arterlerini, yaşam alanlarını aydınlatma projesi başlattık. Bugüne kadar takriben 15 bin 400 civarında direk diktik ve sahiller ışıl ışıl şu anda. Yürünemeyen bu alanlarda şimdi halkımız sahillerle, meydanlarla ve parklarla buluştu. Uçaktan da baktığınızda artık İstanbul’un aydınlık bir şehir olduğu gözleniyor. Hep imrendiğimiz, gıptayla baktığımız gelişmiş batı kentlerindeki bu aydınlığa İstanbul da kavuşuyor. Bunu adım adım başarıyoruz. Bugün Bostancı sahili aydınlığın güzelliğini hissettirecek boyuta geldi. Bütün sahillerde aydınlatma çalışmalarımız devam ediyor. Belki zaman zaman trafiğe ya da yayaya rahatsızlık verebiliriz, ama arkası güzel geliyor. Karanlıklarda birçok gizliliklerin, yanlışlıkların olduğu biliniyor. Aydınlıkta gizlilikler ve çirkinlikler ortadan kalkıyor. İstanbul’u Avrupa’nın en saygın aydınlık şehirleri arasına sokmayı hedefledik ve bunu başaracağımıza inanıyorum.”     

 

Aydınlık sahillere motorlu-köpekli güvenlik elemanları…  

Aydınlattıkları sahillere ve parklara motorlu-köpekli güvenlik elemanları yerleştirdiklerini, sahillerde bisiklet ve koşu alanları oluşturmaya başladıklarını anlatan Kadir Topbaş, “Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanımız Hilmi Güler’e de teşekkür ediyorum. İstanbul’un tüm aydınlatma yetkisini bize verdiler. Bu yetki doğrultusunda arkadaşlarımız bölgelerde ciddi bir aydınlatma projesini hayata geçirdiler. Bugün bunun bir bölümünün yansımasını burada hep birlikte görmekteyiz. İstanbul’un sorunsuz yaşayan bir kent olması çok önemli. Çünkü İstanbul 24 saat yaşanılan aktif bir şehir. Vatandaşlarımızın huzuru, güvenliği ve İstanbul’u doya doya yaşaması bizim için çok önemli. Bunu sağlamaya çalışıyoruz” dedi.     

 

Tretuvar yapımlarında yeni bir uygulama başlattıklarını dile getiren Başkan Topbaş, artık tretuvarları sökmeden mevcut bordür üstüne çelik kalıp koyarak yenilme yaptıklarını, bunun da maliyeti dörtte bir fiyatına düşürdüğünü kaydetti. Topbaş, kışın tretuvarların ve betonların kaymaması için sorunlu yerleri çizgili süpürge beton haline dönüştürdüklerini de sözlerine ekledi.