Alman Başkonsolostan Başkan Kadir Topbaş’a nezaket ziyareti… 4.8.2006

Almanya’nın yeni İstanbul Başkonsolosu Matthias Won Kummer, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a makamında nezaket ziyaretinde bulundu.

Almanya’nın yeni İstanbul Başkonsolosu Matthias Won Kummer, gövreve yeni başlaması nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a nezaket ziyaretinde bulundu. Saraçhane Belediye Sarayı’nda gerçekleşen ziyarette konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Almanya’da 2.5 milyon Türk yaşadığına ve Türkiye ile Almanya’nın uzun yıllardır hem ekonomik hem siyasi geçmişi olduğuna dikkat çekerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin gün geçtikçe daha da geliştiğini söyledi.  

 

Büyükşehir Belediyesi olarak bu ilişkilerin gelişmesine ciddi katkılar sağladığını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, Büyükşehir Belediyesi olarak bazı Alman firmalarıyla ortak çalışmalar yürüttüklerini hatırlattı. Başkan Topbaş, 24 yıl aradan sonra İstanbul’a ikinci kez gelen Başkonsolos Matthias Won Kummer’ın kendisine İstanbul’da ciddi gelişmeler gözlediğini ifade ettiğini dile getirdi. “Sayın Başkonsolos 24 yıl aradan sonra İstanbul´a geldiğini ve bu süre içinde ciddi değişikler gördüğünü söyledi. Artık birlikte çalışacağız. Almanya ve Türkiye arasındaki ilişkileri birlikte sürdüreceğiz” diyen Topbaş, Başkonsolosa görevinde başarılar dileyerek fotoğraflarla İstanbul’u tanıtan bir katalog ile üç ilahi dinin temsilcilerinin birlikte seslendirdiği ilahilerden oluşan cd hediye etti.     

 

İstanbul’da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Almanya’nın yeni İstanbul Başkonsolosu Matthias Won Kummer da “Size bir kitap getirdim. Kitap Tarabya’daki tarihi Residance’ı anlatıyor. Bu bina 1878 yılında yapılmış ve halen kullanılıyor. O yıllarda Türk devleti binayı Almanya Devleti´ne hediye etmiş. Bu anlamlı binayı sürekli bakımlı tutuyoruz. Sizin mimar olduğunuzu ve tarihi eserler ile çevrenin korunması yönünde çalışmalarınız olduğunu bildiğim için bu kitabı size getirdi” diye konuştu.  

 

Matthias Won Kummer, Başkan Topbaş’a 1800´lü yıllarda Osmanlı Devleti tarafından Almanya’ya hediye edilen ve Konsolosluk olarak kullanılan Tarabya’daki Residance’ı anlatan bir kitap ile 2002 Bonn´da düzenlenen İstanbul Günleri anısına hazırlanmış Bethowen’ın eserlerinin bulunduğu ve İstanbul Devlet Flarmoni Orkestrası´nın seslendirdiği bir cd hediye etti. Kummer, Topbaş’ı Tarabya’da gezintiye de davet etti.