Başkonsoloslarla geleneksel buluşma 19.4.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla, geleneksel hale gelen kahvaltılı çalışma toplantısının 5’incisinde Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşk’te bir araya geldi.

40 başkonsolos, 11 başkonsolos vekili ve 4 temsilci olmak üzere toplam 55 yabancı misyon temsilcisinin katıldığı çalışma toplantısı, hayli samimi bir havada geçti. Başkan Kadir Topbaş, toplantıda yaptığı konuşmada, İstanbul’un gerçek anlamda bir barış kenti olduğunu ifade ederek, ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde başkonsolosların önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

İstanbul insanı kendisine bağlıyor

Başkan Topbaş, İstanbul’da görev yapan başkonsoloslarla her dönemde sıcak bir ilişki kurabildiklerine dikkat çekti. Eski başkonsolosların İstanbul’da görev yapmaktan mutluluk duyduklarını her zaman kendisine ilettiğini dile getiren Başkan Topbaş, “Eminim ki, sizler de İstanbul’dan gitmek istemeyeceksiniz. Giderken zorlanacaksınız. Emekli olduğunuzda İstanbul’a geri dönüp burada yaşamak isteyeceksiniz. İstanbul öyle bir şehirdir ki, insanı kendisine bağlar. Kopmak istemezsiniz” diye konuştu.

Fahri Vatandaşlık önerisi

Toplantıda, Özbekistan Başkonsolosu Abror Gulyamov tarafından “Fahri Vatandaşlık” önerisi gündeme getirildi. Başkan Topbaş, öneri ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Sizlerin çok önemli katkıları var bu şehre. İstanbul’da görev yapmış başkonsoloslara “Fahri Vatandaşlık” verilmesi teklifini değerlendireceğim ve bunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’ne takdim edeceğim. Çok doğru bir düşünce.”

İstanbul’da 20 milyon lale açtı

Gulyamov, bu yıl 7’incisi yapılan Lale Festivali ile ilgili olarak da, “Sayın Başkanın ilk Lale Festivali’ndeki konuşmasını hatırlarım. Sayın Başkan konuşmasında lalenin Anadolu’ya Semerkant ve Buhara’dan geldiğini söylemişti. Ülkemden çıkan bu güzel bitkinin günümüz Türkiye’sinde bir simgeye dönüşmesi ve insanlara mutluluk vermesi beni çok gururlandırıyor” dedi.

Başkan Topbaş, bu sözler üzerine şöyle konuştu: “Bu yıl İstanbul’da açan lale sayısı 20 milyon. Laleleri ilk dikmeye başladığımız zaman büyük tenkitler aldım. Laleleri ithal ettiğimizi, büyük paralar verdiğimizi düşündüler. İstanbul’daki köyler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok köyünde yetiştirdik biz bu laleleri. Alım garantili ekim yaptırdık ve böylece istihdam oluşturduk, ekonomiye katkı sunduk. Artık İstanbullular her yıl lalelerin ekileceği zamanı bekler oldu. Bir farkındalık oluşturduk. Laleyi ana vatanına döndürdük. Osmanlı’dan Hollanda’ya giden lale artık eski evinde.”

Başkonsoloslardan İstanbul’a övgü

Toplantıda konuşan Özbekistan Başkonsolosu Abror Gulyamov, “İstanbul’daki yeniliği ve hızlı değişimi takip etmekte hayli zorlanıyoruz. İstanbul artık film festivallerinden spor müsabakalarına ve büyük kongrelere ev sahipliği yapan bir kente dönüştü. Tahminlere göre 2020 yılında Avrupa’nın en yoğun insan yaşayan şehri olacak. Sayın Başkana ve çalışma arkadaşlarına Allah’tan kolaylıklar diliyorum” dedi.

İngiltere ikinci Başkonsolosu Sayed Şah da toplantıya davet edildiği için Başkan Topbaş’a teşekkür ederek, İstanbul’daki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve İstanbul’un Olimpiyat Oyunları’na ev sahibi olma girişimini desteklediğini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yılda iki defa İstanbul’da görev yapan başkonsolos ve yabancı misyon temsilcileri ile çalışma toplantısında bir araya gelerek şehirler ve ülkeler arasındaki işbirliğini değerlendiriyor. İstanbul, en çok başkonsolosun bulunduğu şehirler arasında New York’tan sonra ikinci sırada bulunuyor.