“Medeniyetler İttifakı’nda Kadın” 3.1.2006

Medeniyetler İttifakı’nda Kadının Rolü´ konulu uluslararası konferansın açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, Kadına karşı cinsiyet ayrımcılığının ırkçılık kadar tehlikeli olduğunu söyledi.

Conrad Otel’de düzenlenen “Uluslararası Kadın Kongresi Medeniyetler İttifakında Kadın” konulu konferansa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan, Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Devlet Bakanları Mehmet Aydın ve Beşir Atalay, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile siyasi partilerin kadın üyeleri ve uluslararası bir çok kadın hakları kuruluşlarının temsilcileri katıldı.     

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünya kadınlarının medeniyetler ittifakını gerçekleştirecek güçte olduğunu belirterek, “İnsanlık hala medeniyetler arası ittifakı kurmada başarılı olamamıştır. Daha adil bir dünya için güç ilişkilerinin yerini insanî değerlerin alması şarttır. Medeniyetler çatışmasından yana olanlar dünyayı güçlü olanının yöneteceğine inanıyorlar. Bu teori son derece yanlıştır. Medeniyetler ittifakından yana olanlar medeniyetler ittifakına karşı çıkanların ne kadar yanlış bir yolda olduğunu ortaya koymak ve kanıtlamak zorundadır. Medeniyetler ittifakının yanında olanlar bu yolun kutsal savaşçılarıdır. İnsanlığı top yekun yok  etmeye yönelen ittifak karşıtlarının bu yolda hüsrana uğrayacakları da açıktır. Bu zeminde insanı yaratılmışların en yücesi olarak ilan eden İslam dünyasının medeniyetler ittifakında öncü rolü oynaması ve bütün dünyaya örnek olması gerekmektedir” diye konuştu.     

 

Medeniyetler ittifakının bir barış projesi olduğuna değinen Erdoğan, “Bu ittifakla ilgili ilk oluşum farklı kültürleri temsil eden uluslar arası kuruluşlara üye 20 saygıdeğer üyenin yaptığı ilk toplantıyla güçlenmeye başladı. Bu toplantıya ülkemizden Devlet Bakanımız Mehmet Aydın katılmıştır. Kasım ayında yapılan toplantıda kadınların ve gençlerin medeniyetler ittifakında oynayabileceği role özellikle dikkat çekilmiştir. Evrenselliği çok işi kavramış olan kadınlarımızın bu ittifaka büyük katkılar sağlayacağına yürekten inanıyorum” dedi.     

 

Kadını baskıcı altında tutan bir zihniyetle asla başarılı olamayacağını belirten Başbakan Erdoğan, “Toplumun temel dinamiği olan ailede önemli bir rol üstlenen kadına toplumda verilen değer o toplumun gelişmişliğinin de önemli bir ölçüsüdür. Ben kadınların siyasete ve iş hayatında daha aktif rol almasından yanayım. Kadına karşı cinsiyet ayrımcılığı en az ırkçılık kadar tehlikeli ve yanlıştır. Hiçbir gelenek hiçbir törede insanın insanı karşı şiddet kullanmasının hiçbir mazereti ve gerekçesi olamaz. Bu noktada parlamentoya, sivil toplum kuruluşlarına ve hükümetimize büyük görev düşmektedir” şeklinde konuştu.