Bahçıvanlık Kursu’nun ilk dersi Başkan Topbaş’tan 2.1.2006

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Bahçıvanlık Kursu”nun ilk dersine katılan Başkan Kadir Topbaş, “Amacımız bilimsel yöntemlerle bahçıvan yetiştirmek ve İstanbul’u çevre açısından da yaşanabilir kılmak” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükşehir’in başlattığı Bahçıvanlık Kursu’nun ilk dersine katıldı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü Haliç Şenliği’nde 60 bahçıvan adayına hitap eden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’da kamu ve özel sektörde çok sayıda yetişmiş bahçıvan ihtiyacı olduğunu belirterek, şöyle konuştu; “Arzumuz çevre bilincinin oluşturulması noktasında deneyimli insanlar yetiştirmek. 7 haftalık kurs sonunda bahçıvanlarımız teorik ve uygulamalı eğitimlerini en iyi şekilde tamamlamış olacaklar. Bahçıvanlarımızı Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı sertifika sahibi yapıyoruz. Üniversitelerimizle işbirliği içinde bu projeyi daha da geliştirerek, çevreyle ilgili çalışmalarımızı doğru ve bilimsel yöntemlerle yürüteceğiz. İstanbul’da kamu ve özel sektördeki bilinçli bahçıvan ihtiyacı nedeniyle eğitim sonunda kursiyerlerimiz rahatlıkla iş bulabilecek. Bir kısmını da biz istihdam edeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak park ve bahçe düzenlemelerini müteahhitler eliyle yapıyoruz. Bundan sonra müteahhitlere yetiştirdiğimiz bahçıvanların yüzde 10’unu alma zorunluluğu getiriyoruz. Çevre illerden ve belediyelerden de yetiştirdiğimiz insanlara büyük talep var. Böylece, hem bahçıvanlarımız iş garantili bir kursu bitirmiş oluyor, hem de park ve bahçelerimiz bilinçli olarak düzenlenecek.”

 

Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün 2006 bütçesi 250 milyon YTL

İstanbul’un bitki örtüsünün çok özel olduğunu ve geçmişte şehri elma, incir, nar, dut, ceviz gibi meyve bahçelerinin kuşattığını hatırlatan Başkan Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün 20 ayda 3 milyon metrekare yeni yeşil alan oluşturduğunu, 100 bin yetişmiş ağaç diktiğini ve 33 milyon metrekare yeşil alanında bakım, peyzaj işlerini yaptığını söyledi. İstanbul’da yeşil alanların düzenlenmesine ve peyzajına çok önem verdiklerini ifade eden Topbaş, bu nedenle müdürlüğün 2006 bütçesini 250 milyon liraya çıkardıklarını kaydetti.     

 

Atatürk Fidanlığı’na kardeş şehir bahçeleri yapılacak…  

Çevrenin gelişmesinden insanın ruhsal dünyasının da olumlu etkilendiğini ve geliştiğini vurgulayan Kadir Topbaş, geçen yıl İstanbul genelinde 600 bin lale diktiklerini, bu yıl bu sayıyı 3 milyona çıkartacaklarını belirtti. İl Özel İdaresi’nden devralacakları Büyükdere’deki Atatürk Fidanlığı’na yurt dışından kardeş belediyelerin her biri için bahçe oluşturacaklarını ve yine bu fidanlıkta büyük bir bahçıvanlık okulu kuracaklarını dile getiren Topbaş, “Atatürk Fidanlığı’na ayrıca çeşitli meyve ağaçları dikerek şehir yaşamı nedeniyle doğal yaşamdan uzak kalan öğrencilere burayı gezdireceğiz” dedi.     

 

Başkan Topbaş’tan uygulamalı ağaç aşılama dersi…  

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, konuşmasının ardından fidanlığa geçerek bir dut ağacını ‘yarma aşı’ yöntemiyle aşıladı. Babasının kendisine bahçıvanlıkla ilgili birçok şey öğrettiğini belirten Başkan Topbaş’ın ağacı büyük bir ustalıkla aşıladığı dikkatlerden kaçmadı. Aşılamada hava su ve güneş üçlüsünün çok önemli olduğunu ve aşılanan ağacın kurumaması için budanan dalların balmumu ya da çam reçinesiyle kapatılması gerektiğini de sözlerine ekledi.