İstanbul Mısır’a örnek olacak 11.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mısır Altyapı Su ve Atıksu Bakanı Abdel-Kawi Khalifa’yı Belediye Sarayı’ndaki makamında ağırladı. Konuk Bakan Khalifa, Kahire’nin ulaşım, katı atık yönetimi, atıksu ve altyapı konusunda İstanbul’un tecrübelerinden istifade etmek istediğini söyledi.

Mısır Altyapı Su ve Atıksu Bakanı Abdel-Kawi Khalifa, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane’deki Başkanlık Makamı’nda ziyaret etti. Başkan Kadir Topbaş, görüşme sonrası basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirterek, Mısır ile Türkiye halkları arasında geçmişten gelen bir gönül bağı olduğunu ifade etti.  

 Kahire ile işbirliği devam edecek…

Başkan Kadir Topbaş, Bakan Khalifa’nın Kahire Valisi olduğu dönem İstanbul ile Kahire arasında bir “Kardeş Şehir” protokolü imzaladıklarını hatırlatarak, “Sayın Bakan geçen yıl Kahire Valisi’ydi. Kendisi şu anda da bu imzanın arkasında durarak bu çalışmaları yürütüyor. Kadim bir dostluğu olan iki büyük ülke, Ortadoğu ve Afrika’da birlikte hareket etmeleri halinde büyük gelişme sağlayacak ve bu bölgeye barışı getirecektir” diye konuştu.

 Abdel-Kawi Khalifa’nın, bakanlığı döneminde de Türkiye Hükümeti ve İstanbul ile ortak çalışmalar yürüteceklerini ifade ettiğini belirten Başkan Topbaş, “Özellikle ulaşım ve katı atık konularında birlikte çalışabileceğimizi söyledim. Beni Mısır’a davet ediyorlar. İnşallah Kahire’ye bir ziyaretimiz olacak. Özellikle işbirliği konusunda somut adımlarımız da olacak” dedi.

 İstanbul tecrübesi ile Kahire’ye örnek olacak...

Mısır Altyapı Su ve Atıksu Bakanı Abdel-Kawi Khalifa da, İstanbul ile Kahire arasında imzalanan “Kardeş Şehir” protokolünü somut işbirliğine dönüştürme çalışmalarına devam ettiklerini ifade ederek, “Çalışmalarımızı özellikle katı atık yönetimi, otobüs ve ulaşım konusunda güçlü bir işbirliğine dönüştüreceğiz” dedi.

 Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile İSKİ’yi de ziyaret ettiğini belirten Bakan Khalifa, “Su ve kanalizasyon konusunda da işbirliğinin gerçekleşmesini istiyoruz. İstanbul bildiğiniz gibi bu konularda da ciddi mesafeler kat etti. Kahire’nin de bu tecrübelerden faydalanmasını amaçlıyoruz. İşbirliğimiz gelecekte de devam edecek. Türk Hükümeti’nin ve halkının Mısır’a son dönemde verdiği güçlü destekten dolayı Mısır halkının teşekkürlerini de iletiyorum” diye konuştu.