İstanbul Libya’ya destek vermeye hazır! 8.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Libya Devlet Başkanı Muhammed el-Mugaryef ve beraberindeki heyet ile Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nde biraraya geldi. Başkan Topbaş, yeni bir yapılanma döneminde olan Libya’ya her alanda destek vereceklerini söyledi.

Başkan Kadir Topbaş, Libya Devlet Başkanı Muhammed el-Mugaryef ve beraberindeki heyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Sütlüce’deki Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nde ağırladı. Konuklarını “Hoş geldiniz kardeşlerim” diyerek karşılayan Başkan Kadir Topbaş, Libya Devlet Başkanı’nı İstanbul’da ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

 

“Hedeflerimizi büyük tuttuk...”

Misafirlerine Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’ni gezdiren, yatırımlar ve projeler hakkında bilgi veren Başkan Kadir Topbaş, “Sayın Başbakanımızın Belediye Başkanlığı döneminde başlattığı vizyonu devam ettiriyoruz. En iyisini yapıp her şeyde bir numaralı olmamız gerekiyordu. Plan ve programlarımızı buna göre yaptık. Bizler hedeflerimizi büyük tuttuk. Ve İstanbul’u dünyada ciddi bir yarışa soktuk. Ve sonucu herkes ayakta alkışlıyor” diye konuştu.

 

“Her alanda destek vereceğiz…”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Arap Baharı’yla birlikte yeni bir yapılanma sürecine giren Libya’ya her alanda destek vereceklerini belirterek, “Çöp yönetiminden atıksuya, inşaattan ulaşıma kadar her alanda Libya’nın yanındayız.  Zaten Sayın Başbakanımızın arzusu da bu” dedi. Başkan Topbaş, yurt dışında yaptığı projelere de değinerek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bundan bir yıl önce Lahor’da çöp ve atık toplama işini başlattık. Lahor şu anda Pakistan’ın en temiz şehri haline geldi. İstanbul’da çok başarılı olan metrobüs sistemini orada da kurduk. Ocak’ta açılışı yapılacak. Katı atıkla ilgili olarak da Kahire’de bir çalışma yapacağız. Önümüzdeki hafta Mekke’de çöp toplama işiyle ilgili olarak Başkan Yardımcısını İstanbul’da ağırlayacağız. Yemen Aden’den de aynı şekilde bir talep geldi. Onlarla da bir işbirliği imzalayacağız.”

 

Libya Devlet Başkanı Muhammed el-Mugaryef, gezinin ardından Tanıtım Çadırı’nın girişinde bulunan anı defterini imzaladı ve gösterdiği konukseverlikten dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür etti.