İstanbul’dan Somali’ye dostluk eli... 7.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud onuruna akşam yemeği verdi. Afrika’nın Afrikalılara bırakılması gerektiğini vurgulayan Başkan Topbaş, her zaman Somali halkının yanında olduklarını söyledi.

Başkan Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş ile birlikte katıldığı Feriye Lokantası’ndaki akşam yemeğinde Somali Cumhurbaşkanı ve eşinin yanı sıra Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Fowsiya Haji Aden, Maliye Bakanı Mohamud Hassan Suleiman, Savunma Bakanı Abdulhakim Haji Faqi, Devlet Bakanı Farah Sheikh Abdulkadir, Genelkurmay Başkanı General Abdulkadir Ali Dini, İstihbarat Başkanı Ahmet Moalim Faqi ile İBB Genel Sekreter Yardımcıları ile birlikte Başkan Topbaş’ın Danışmanları yer aldı.

 Afrika, Afrikalılara bırakılmalı...

Yemek öncesi konuşma yapan Başkan Kadir Topbaş, Ak Parti Hükümeti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve yerel yöneticiler olarak Afrika’yı çok önemsediklerini söyledi. Afrika’daki gelişmeleri yakından takip ederek dostlarının yanında olmayı kendilerine şiar edindiklerini kaydeden Başkan Topbaş, “Sıkıntılı günlerde hep yanınızda olmaya çalıştık. Hep şunu söylüyoruz. Afrika Afrikalılara bırakılmalıdır. Asırlarca kilometrelerce uzaktan Afrika’ya gelip kaynaklarını kendi lehlerine çevirenlerin artık Afrika’yı Afrikalılara bırakma zamanının geldiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

 İstanbul New York, Londra ve Tokyo ile yarışıyor...

Son dönemde dünyada yaşanan olayların yeni aktörleri sahneye sürdüğüne değinen Başkan Topbaş, kaynaklarını doğru kullanan ülkelerin başarıya ulaştığına dikkat çekti. Görevde oldukları 8,5 yıl içerisinde İstanbul’a 34 milyar dolar yatırım yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, “New York, Londra ve Tokyo gibi kentlerle yarışıyoruz. Kaybettiğimiz zamanı telafi etmek için çok çalışacağız. ‘En iyisini yapıp her şeyde bir numaralı olmalıyız’ diyerek hedeflerimizi büyük tuttuk. Bizler Sayın Başbakanımızın başlattığı vizyonu devam ettiriyoruz” dedi.

 İstanbul’un kapıları sonuna kadar açık...

İstanbul’u, dünya ile yarışır duruma getirmek için çok bedeller ödediklerine dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “İstiyoruz ki siz kardeşlerimiz bedeller ödemeyin. Bu bakımdan sizlere bütün kapılarımızı açıyoruz. Dünyadaki ezberi bozmalıyız. Afrika’yı bazılarının ham madde deposu olmaktan çıkarmalıyız. Gelişen, geliştiren ve dünyaya arz eden bir kıta olmalı, ülkeler olmalısınız. Bunu böyle görmek istiyor ve bunu gönülden diliyoruz.”

 Somali’de birçok şey değişti...

Misafirperverliği için Başkan Topbaş’a teşekkür eden Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud, “Sayın Tayyip Erdoğan ve ailesi ile Türk Hükümeti’nden önemli kişilerin Somali’yi ziyaret etmesi gerçekten hiç kimsenin beklemediği bir şeydi. Bu birçok şeyi değiştirdi. Bugün Türk Hava Yolları Somali’yi dünyaya bağlıyor ve şu anda Mogadişu’ya gelen uluslararası tek taşıyıcı şirket. Mogadişu’da Türk Elçiliği’nin açılması atılan diğer önemli adımlardan bir tanesiydi” diye konuştu.

 Mogadişu’nun kaliteli belediyecilik adına iş birliği yapacağı en önemli yerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Mohamud, “Mükemmel yardımlarınız için bir kez daha şükranlarımı iletmek istiyorum. UCLG’ye aday olacağız. Bu eminim Mogadişu için çok iyi sonuçları beraberinde getirecektir. İstanbul her zaman Mogadişu’nun kardeş şehri olacaktır” dedi.