Başkan Topbaş “Türkiye İnovasyon Haftası”nda konuştu 6.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye İnovasyon Haftası’nda “Geleceğin Yaşamında İnovasyon” başlıklı bir konuşma yaptı. Başkan Topbaş, “İstanbul'un dünyanın en yenilikçi, inovatif bir şehri olması için hassasiyetle çalışıyoruz” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında konuşan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’un son dönemde önemli kararların alındığı kongrelere ev sahipliği yaptığını söyledi. Dünyanın teknoloji ve bilimin de etkisiyle hızlı bir değişim ve dönüşüme girdiğine vurgu yapan Başkan Topbaş, bu değişim ve gelişimin beraberinde güç dengelerini de değiştirdiğini ifade etti.

 Dünya yeniden şekilleniyor...

Dünyanın yeniden şekillendiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, sözlerine şöyle devam etti: “Bu değişim ve dönüşümü okuyabilenler, görebilenler, ayak uydurabilenler veya buna göre hazırlık yapabilenler, ülkelerini ve kendilerini geleceğe taşıyabilirler. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak 23 üniversiteyle yapmış olduğumuz protokol çerçevesinde, master ve doktora programı içerisinde 'İstanbul' diyenlere maddi destekler vermeye başladık. Kendi bünyemizde de yurt dışında master ve doktora programı kazananların eğitimlerini almalarını sağladık. Yatırımlarımızı, İstanbulluların kenti daha iyi kullanabilmeleri ve yaşam kalitelerini yükseltmek için planladık.” 

 İstanbul inovasyon merkezi olacak...

Beyin refleksleri çok güçlü, nitelikli eğitim almış binlerce Türk genci olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, dünyada birçok noktadaki gelişmelerin merkezinin İstanbul ve Türkiye olacağını, bir silikon vadisi niteliği taşıyacak teknoparkla ilgili çalışmaların ise devam ettiğini kaydetti.

 Başkan Topbaş, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon tarafından seçildiği Seçkin Kişiler Yüksek Düzeyli Toplantısı'na davet edildiğini hatırlatarak, “Yaptığımız çalışmalardan dolayı dünyanın geleceği, yoksulluğun ortadan kaldırılması ve cinsiyet ayrımcılığıyla mücadeleyle ilgili BM'nin rapor hazırlamasını talep ettim” dedi. Başkan Topbaş daha sonra “Türkiye İnovasyon Haftası” kapsamında kurulan stantları gezerek yetkililerden bilgi aldı.