Başkan Topbaş UCLG için yeniden aday 5.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı UCLG’nin 2013 yılında yapılacak genel kurulunda başkanlığa yeniden aday olduğunu açıkladı.

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı’nın (UCLG) 20 Kasım 2010 tarihinde Mexico City’de yapılan 3. Dünya Kongresi’nde Dünya Başkanlığı’na seçilen Kadir Topbaş, bu göreve yeniden talip olduğunu söyledi. Senegal’in başkenti Dakar’da yapılan UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’nda adaylığını açıklayan Başkan Topbaş’a birlik yönetiminden alkışlarla destek geldi.

 Türkiye’nin itibarı özgüven sağlıyor...

Başkan Kadir Topbaş, UCLG Başkanlığı’nın önemli bir görev olduğunu belirterek, “Sayın Başbakanımızın liderliğinde Türkiye’nin yükselen itibarı sayesinde uluslararası platformlarda güç kazanıyoruz. 2010’da UCLG Genel Kurulu’nda başkanlık seçimini kazandık ve şimdi yeniden adaylığımızı ilan ediyoruz. Türkiye’nin ve İstanbul’un tüm küresel platformlarda söz sahibi olması tesadüf değil doğal bir sonuç olarak değerlendirilmeli” ifadelerini kullandı.

 Kent diplomasisi İstanbul’u zirveye taşıyor...

Dünya Başkanlığı süresince UCLG’nin küresel sorunlara çözüm üretme noktasında aktif rol oynamasını sağlayan Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un danışma kurulu niteliğindeki Seçkin Kişiler Üst Düzey Panelistleri arasında da yer alıyor.

 Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı’nı da sürdüren Kadir Topbaş’ın başkanlığı döneminde UCLG, BM’nin Binyıl Kalkınma Hedefleri kapsamında Afrika başta olmak üzere dünyanın temel ihtiyaçlara erişemeyen şehirlerinin sözcülüğünü yaptı. Su ve yiyecek gibi temel sorunlarla boğuşan şehirlerin sorunları UCLG’nin çalışmalarıyla dünya gündemine taşındı. Topbaş’ın UCLG Dünya Başkanı olarak sürdürdüğü “Kent Diplomasisi”, İstanbul'un dünyanın pek çok şehri ile ticaretten turizme, spordan  kültüre kadar önemli ve somut sonuçlar veren ilişkiler kurmasını da sağladı.