Başkan Topbaş’ın Senegal temasları… 5.12.2012

UCLG ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı 6’ncı Afrika Şehirleri Zirvesi'ne katılmak için Senegal’in başkenti Dakar’a gitti. Kadir Topbaş, UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı’na başkanlık yaptı.

Başkan Kadir Topbaş, UCLG Yönetim Kurulu Toplantısı 6’ncı Afrika Şehirleri Zirvesi’ne katılmak için gittiği Dakar’da, Belediye Başkanı Khalifa Sall tarafından karşılandı. Başkan Topbaş, Dakar’da ilk olarak Türkiye Senegal Ticaret ve Yatırım Zirvesi’ne katıldı. Başkan Kadir Topbaş, açılış konuşmasında her iki ülkenin işadamlarına hitap etti. Afrika ülkeleri ile olan ticaret hacminin istenilen seviyede olmadığına dikkat çeken Başkan Topbaş, “Her iki ülkenin halkının huzuru ve daha sağlıklı yaşaması için işbirliği önemli. Burada temel amaç para kazanmak değil insan kazanmaktır. Sağlıklı toplumlar yetiştirmektir. Bunlar da birlikte olur” dedi.

“Afrika hak ettiği yerde değil”

Başkan Kadir Topbaş, Türkiye ile Senegal arasında geçtiğimiz yıllarda 1 milyon avro olan ticaret hacminin 90 milyon avroya çıktığını vurgulayarak, “Senegal, Afrika hak ettiği yerde değil. Biz İstanbul olarak, Türkiye olarak tüm tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız. Hazreti Mevlana’nın dediği gibi, ‘Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır'. Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da tüm bu çalışmalarımızı destekliyor” diye konuştu.

 “Dönerin Afrika’ya girme zamanı geldi”

Başkan Kadir Topbaş, temasları kapsamında ziyaret ettiği Dakar Uluslararası Fuar Merkezi’nde Genel Müdür Cheikh Ndaye tarafından ağırlandı. Almanya’da Türkler ile yaşadığı bir hatırasını anlatan Dakar Uluslararası Fuar Merkezi Genel Müdürü Cheikh Ndaye, “Almanya’da bulunduğum sırada yemek için domuz etinden başka bir şey bulamadım. İnsanlara sorduğumda bana Müslümanların yiyebileceği ve helal olan tek şeyin ‘döner’ olduğunu söylediler. O günden sonra Türklere karşı sempatim oluştu. Sanıyorum ki dönerin Afrika’ya girme zamanı geldi” dedi.

Topbaş, UCLG Yönetim Kurulu’na başkanlık yaptı...

Kadir Topbaş, Senegal’de UCLG Yönetim Kurulu’na da başkanlık yaptı. Başkan Topbaş, UCLG çatısı altında yer alan ortaklarla birlikte, BM’nin Binyıl Kalkınma Hedefleri’nin yaklaşık yüzde 75’inin temel hizmetlere erişimle doğrudan ilişkili olduğunu vurgulayarak, “2005 yılında binlerce UCLG üyesi tarafından desteklenmiş olan ‘Binyıl Kentler Kampanyası’nı yaptık. Orada, Binyıl Hedefleri’ne ulaşılması noktasında sorumluluk ve taahhütlerimizi açıkça beyan ettik. Bütün bunlar, tamamen temel hizmetlere erişim konularını kapsıyor.  Anne ölümleri, gecekondu ıslahı, eğitim, eşitlik, sağlık, su ve sanitasyon yani hijyen koşullarının sağlanması, atık yönetimi, toplu taşıma ve okul sistemleri bunlardan sadece birkaç tanesidir” diye konuştu.

“Yerel yönetimlerin gücünü ortaya koymalıyız”

Yerel ve bölgesel yönetimler olarak başarılı olmak için kalkınma gündeminin merkezinde yer alınmasının gerektiğini belirten Başkan Kadir Topbaş şunları söyledi:  “Yoğun kentleşmeyle ortaya çıkan sorunları derinlemesine analiz etmeliyiz. Herkes için temel hizmet tedariki noktasında yerel ve bölgesel yönetimlerin rolünü ve gücünü ortaya koymalıyız.”

 UCLG Yönetim Kurulu 4,5 saat sürdü...

Yaklaşık 4,5 saat süren toplantıda Türkiye’den katılan çok sayıda Belediye Başkanı ve yardımcısı da görüşlerini bildirdi. Başkan Kadir Topbaş, yoğun programı arasında Fas Krallığı İçişleri Bakanı Mohand Laenser, Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster, Fogar Başkanı Paul Carrasco Caıpio ve çok sayıda yerel yönetici ile de temaslarda bulundu.