Afrika ile ilişkiler gelişiyor 3.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Afrika Liberya Yatırım Bakanı Natty B. Davis ve beraberindeki heyeti Saraçhane Başkanlık Sarayı’ndaki makamında ağırladı. Başkan Kadir Topbaş, “Liberya, demokratikleşme konusunda Afrika Kıtası’na öncülük yapıyor” dedi.

Liberya Ticaret Birliği ve Ticaret Odası üyelerinden oluşan heyet ile İstanbul’a gelen Liberya Yatırım Bakanı Natty B. Davis, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı Saraçhane Başkanlık Sarayı’ndaki makamında ziyaret etti. Görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan Başkan Kadir Topbaş, Afrika Kıtası’nda demokratikleşme konusunda önemli adımlar atıldığını ve Liberya’nın buna öncülük yaptığını ifade etti.

 

“Deneyimlerimizi paylaşmalıyız”

Başkan Kadir Topbaş, Liberya’nın diğer alanlardaki çalışmalarıyla da Afrika Kıtası’nda yer alan ülkelere örnek olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti olarak hükümetimiz, Sayın Başbakanımız ve yerel yöneticiler olarak bizler de Afrika ülkeleriyle olan ilişkilerimizi çok daha geliştirmeyi arzu ediyoruz. Tüm dünya artık birlikte hareket etme dönemini yaşıyor. Bilgilerimizi birbirimize aktarmak ve deneyimlerimizi paylaşmak zorundayız. Bu süreçte yerel yöneticiler olarak bizler de yerel diplomasiyi önemsiyoruz” diye konuştu.

 

Liberya Yatırım Bakanı Natty B. Davis de, sıcak karşılamadan dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür ederek, “Cumhurbaşkanımız Sayın Ellen Johnson-Sirleaf’ın selamlarını getirdim. Cumhurbaşkanımızın selamlarını Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a iletirseniz çok memnun olurum” dedi.

 

“Başkan Topbaş’ın insanlığa büyük katkısı var”

Liberya’nın yaşadığı çatışma döneminin artık geride kaldığını ve ciddi bir iyileşme sürecine girdiğini belirten Bakan Davis, sözlerini şöyle tamamladı: “Başarıya ulaşmak için ortaklıklar büyük önem taşıyor. Bu ortaklıklar noktasında bizim gibi bazı zor dönemlerden geçmiş ve bunların altından kalkmış Türkiye gibi ülkelerin deneyimlerinden faydalanmamız büyük önem taşıyor. Türkiye’nin tarihi ve başarısı ortadadır. Cumhurbaşkanımızın da bir parçası olduğu BM Üst Düzey Panelistlerinin çalışmaları kapsamında sizi Liberya da karşılamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Emin olun ki Sayın Ban Ki-moon’un sizi panele seçmesi bir tesadüf değildir. İnsanlığa bu kadar zamandır yapmış olduğunuz katkılar yüzünden bu panele seçildiniz.”