Engelleri birlikte aşıyoruz! 3.12.2012

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Dünya Engelliler Günü çerçevesinde düzenlediği Geleneksel 3 Aralık Akşam Yemeği’ne 18’inci kez ev sahipliği yaptı. “Girişimci Engel Tanımaz” projesinin tanıtımının da yapıldığı gecede konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Toplumun aynası olan engellilerin yaşam kalitesini yükseltmek için gece gündüz demeden çalışıyoruz” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından başlatılan “Girişimci Engel Tanımaz” projesinin tanıtımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1453 Topkapı Sosyal Tesisleri’nde verilen Geleneksel 3 Aralık Akşam Yemeği’nde yapıldı. Tanıtım törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Başkan Topbaş’ın eşi Özleyiş Topbaş ile birlikte çok sayıda engelli vatandaş ve aileleri katıldı.

 Başkan Topbaş: “Ciddi mesafeler aldık”

Törende konuşan Başkan Topbaş, toplumun aynası olana engellilerin yaşam kalitelerini yükseltmek için gece gündüz çalıştıklarını ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminden bugüne ciddi mesafeler aldıklarını söyledi. “Bir şehrin medeniyet ölçüsü o şehirde yaşayan engelli vatandaşların o kenti kullanma oranına bağlıdır” diyen Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “Sayın Başbakanımızın vizyonu, yerel yönetim anlayışı sadece Türkiye’de değil tüm dünyada yeni ufuklar hissettirdi. Yerel yönetimler, engelli vatandaşlarımızın varlığını ilk kez  Başbakanımızın belediye başkanlığı döneminde hissetti. Sayın Başbakanımıza teşekkür ediyorum.”

 Başkan Topbaş’tan yeni bir proje müjdesi...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin engelli vatandaşlar için yaptığı yatırım ve hizmetlerle diğer yerel yönetimlere de örnek olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, yeni projelerinin müjdesini vererek, “Yeni bir uygulama üzerinde çalışıyoruz. Bir engelli vatandaşımız otobüs durağına geldiği zaman oraya yaklaşan otobüs şoförü, durakta bir engelli olduğunu görebilecek. Ona göre hazırlığını yapacak. Dünyada modeli olmayan bir yazılım yapıyoruz” diye konuştu.

 Taksi ve minibüsler de erişilebilir oluyor...

Engelli vatandaşların taksi ve minibüsleri de rahatlıkla kullanabilmesi için bir dizi değişikliklere gideceklerini kaydeden Başkan Topbaş konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni otobüsleri dezavantajlı ve engelli vatandaşlarımıza göre alıyoruz. Hatta minibüslerin ve taksilerin buna göre şekillenmesine karar verdik. Biz istiyoruz ki, bu şehirde yaşayan herkes kenti aynı ölçüde kullanabilsin. Başbakanımızın deyişiyle ‘Biz milletimizin hizmetkarıyız.’ Nerede bir dert var biz oradayız.”

 250 kişi hayatla tekrar buluştu...

Geçmişte göz ardı edilen engelli vatandaşlara daha iyi bir şehir sunmak için “Daha ne yapabiliriz?” düşüncesiyle hareket ettiklerini belirten Başkan Topbaş sözlerini şöyle tamamladı: “Tekerlekli sandalyeye mahkum olmuş 250 kardeşimizin çok özel bir sistemle tekrar yürüyebilmelerini sağladık. Bu kardeşlerimizi hayatla tekrar buluşturduk. Engelliler Merkezi sayımızı 25’e çıkardık. Arzumuz insanımızın yaşam kalitesini yükseltmek.”