İstanbul’a 10 milyon turist… 1.12.2012

İstanbul, turizmde “Dünya’da ilk 10, Avrupa’da ilk 5” hedefine emin adımlarla ilerliyor. Cevahir Hotel İstanbul Asia’nın açılış törenine katılan Başkan Kadir Topbaş, “Göreve geldiğimizde kongre turizminde dünya 44’üncüsü olan İstanbul’u, yatırım ve hizmetlerimizle zirveye taşıdık. Bu yıl 10 milyon turist bekliyoruz” dedi.

Maltepe’de yapılan Cevahir Hotel İstanbul Asia’nın açılışı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle yapıldı. Açılışta konuşan Başkan Kadir Topbaş, turizm yatırımlarının ülkelerin geleceğinde büyük yer tuttuğunu belirterek, “Günümüzde sürdürülebilir kalkınma için turizm ön plandadır, doğrudan ve dolaylı yoldan ciddi istihdam sağlamaktadır. Cevahir Hotel İstanbul Asia’nın İstanbul’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 Göreve geldikten sonra ilk yaptıkları işin turizm yatırımcılarını ve ilgili STK’ları biraraya getirerek “Turizm Geliştirme Platformu”nu kurmak olduğunu anlatan Başkan Kadir Topbaş, turizmcinin önünü açmak için her türlü desteği verdiklerini söyledi. Başkan Topbaş, İstanbul’da otellerin şu anda 120 bin yatak kapasitesine sahip olduğunu, devam eden otel inşaatlarıyla bu sayının 156 bine çıkacağını belirtti.

 İstanbul bu yıl 10 milyon turist bekliyor…

Başkan Kadir Topbaş, dünya turizminde 1 trilyon dolarlık çok büyük bir pasta bulunduğunu ifade ederek, “İstanbulgeçmişte bu pastadan küçük bir pay alıyordu. Roma yılda 54 milyon, Paris 32 milyon turist alırken, o dönemde İstanbul 2 milyon 800 bin turist alıyordu. Bu yıl geldiğimiz noktada 10 milyon turisti yakalayacağımızı görmekteyiz. Bilhassa Anadolu Yakası bu konuda nasipsiz kalmıştı. Burada yatırım yapanlara ve Cevahir Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir’e çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 Hedef: İstanbul’u daha yukarılara taşımak...

İstanbul’un dev yatırımlarla kongre, fuar, kültür, spor turizmi gibi turizm pastalarından önemli paylar almaya başladığını belirten Başkan Topbaş, “Şehrimiz Avrupa’da en çok ziyaret edilen üçüncü kent durumunda. Amacımız İstanbul’u bu alanda da birinci sıraya taşımak. Bugün dünya Türkiye’yi ve İstanbul’u konuşuyor. Dönemimizde İstanbul’a tam 52 milyar liralık yatırım yaptık. 2013 yılındaki konsolide bütçemiz ise 23,4 milyar lira. Hedefimiz İstanbul’u daha yukarılara taşımak” dedi.

 Kongre salonları 2017’ye kadar dolu...

Başkan Kadir Topbaş, göreve geldiklerinde kongre turizminde dünya 44’üncüsü olan İstanbul’un, şu anda zirvede olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunu İstanbullularla ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte başardık. Kongre salonlarımız 2017 yılına kadar dolu. Zirveye çıkmak zordur. Ancak zirvede kalmak daha da zordur. Bu nedenle birinci sırada uzun süre kalmak için çalışıyoruz.  Açılışı yapılan hotelin de yer aldığı Maltepe sahilinde çok güzel bir çevre düzenleme çalışması yapıyoruz. Maltepe sahilinde 1 milyon 200 bin metrekarelik bir alanı düzenleyerek vatandaşlarımıza çok güzel mesire ve aktivite alanı oluşturuyoruz. Biz İstanbul’u geliştirdikçe turizm de zaten kendiliğinden gelişiyor. Dünya bu kadar krizle sarsılırken neden İstanbul ve Türkiye bundan etkilenmiyor? Çünkü milletimizde özgüven duygusu oluştu. Yatırım ve istihdamdan korkmuyoruz.”