İstanbul lalesiyle buluştu 15.4.2012

İstanbul’un önemli simgelerinden biri olan lale, bu yıl yedincisi yapılan Lale Festivali ile İstanbullularla bir kez daha buluştu. 7. İstanbul Lale Festivali'nin açılışında konuşan Başkan Topbaş, 150 yıl önce Hollanda’ya giden lalenin artık evine döndüğünü söyledi.

7. İstanbul Lale Festivali, Emirgan Korusu'nda kalabalık bir vatandaş topluluğunun katıldığı coşkulu açılış töreniyle başladı. Törene; Ak Parti İstanbul Milletvekili Halide İncekara, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Yalçın Karayağız ile Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Onno Kervers ve çok sayıda davetli katıldı.

Lale artık evine döndü

İstanbul'u lalesi ile buluşturan festivalin açılış töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, Orta Asya'dan Semerkant ve Buhara'ya, oradan da İstanbul'a taşınan lalenin 150 yıl önce Hollanda'ya gittiğini ama artık evine döndüğünü söyledi. 

İstanbul’da 12 milyon lale açtı

Başka Topbaş, lalenin Türk kültürünün bir parçası olduğunun altını çizerek, ''Lale tekrar evine dönüyor diye başlattığımız çalışma sonucunda bugün İstanbul'da 12 milyon lale soğanı İstanbullulara artık kendini gösterdi. 2005 yılında 600 bin lale soğanı diktiğimiz zaman o dönemde dahi bunu çok daha farklı değerlendirmesini yapan insanlarımız vardı. Ama bugün gururla ifade etmek istiyorum ki, lale tekrar kültürümüze girdi. Hayatımızın içinde bir parça oldu'' dedi.

Laleden gıda ve kumaş boyası üretiliyor

Türkiye'de artık çiçek sektörünün ciddi anlamda kendisini hissettirir hale geldiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, ''İstanbul bir ülke özelliği gösteriyor. Ama Türkiye'nin yapısı ve coğrafyası da bir kıta özelliği göstermekte. Türkiye'nin her yerinde her şey yetişebiliyor. Dünyanın her yerinde yetişen bitki türlerini burada görmek mümkün. Bu coğrafyanın bize sunduğu bir güzellik de her tür bitkiyi yetiştirme imkanımız var. Bu nedenle biz istiyoruz ki, İstanbul'u ve Türkiye'yi bu bitkileri yetiştirme merkezi haline getirelim'' diye konuştu.

Lalenin güzelliğinin yanında başka alanlarda da kullanıldığını belirten Başkan Topbaş, lale yapraklarından organik gıda boyası ve kumaş boyası ürettiklerini, bu yıl seri üretime geçmeyi planladıklarını ifade etti.

Anadolu'ya has olan ters lale türünü tekrar geliştirmek ve doğada yaşatmak adına Van Üniversitesi ile bir çalışma yaptıklarını belirten Başkan Topbaş, İstanbul'a 8-10 yaş grubunda 30 bin adet erguvan ağacı da diktiklerini dile getirdi.

Lalelerin güzelliğiyle turistlere çok farklı bir İstanbul yaşattığını kaydeden Başkan Topbaş, belediye olarak yerel hizmetlerde sadece alt yapı, yol yapmak değil, kentte yaşayan herkesi mutlu kılacak bir kent oluşturmak zorunda olduklarını söyledi.

Türkiye - Hollanda dostluğunun 400. yılı

Hollanda'nın İstanbul Başkonsolosu Onno Kervers de, lalenin İstanbul ile Hollanda arasındaki dostluğun sembolü olduğunu söyledi.  Bu sembolün bu yılki öneminin daha büyük olduğunu kaydeden Kervers, ''Bu yıl Hollanda ile İstanbul arasındaki diplomatik ilişkilerin 400’üncü yılı. 400 yıldır Hollanda ile Türkiye arasında her hangi bir savaş olmamıştır ve bu dostluk ilişkisi devam etmiştir'' dedi.

Silivrili köylülerden Başkan Topbaş’ teşekkür

Alım garantili çiçek yetiştiriciliği yapan Silivrili köylüler adına konuşan Necmettin Eren ise Başkan Topbaş'a kendilerine böyle bir fırsat oluşturduğu için teşekkür ederek, "Yüz dönüm buğday tarlasından alacağımız verimi yaklaşık iki dönüm lale bahçesinden alıyoruz. Elimizde kalma derdi de yok" dedi.

Festivale özel 7 katlı pasta

Törende konuşmaların ardından lale özünden elde edilen gıda boyaları ile renklendirilen ve üzerinde lale figürleri bulunan 7 katlı pasta, Başkan Kadir Topbaş ve Başkonsolos Kervers tarafından birlikte kesildi. Festival alanını dolduran vatandaşlara ikram edilen pasta üzerinde yer alan ve Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400’üncü yılına vurgu yapan Türkiye ve Hollanda bayrakları dikkat çekti. Vatandaşlara lale özünden elde edilen gıda boyaları ile renklendirilen lokum da ikram edildi.

Lale temalı sergilere yoğun ilgi

Başkan Kadir Topbaş, törenin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek sergi salonu haline getirilen Emirgan At Ahırları Sergi Salonu'nda festival kapsamında açılan tezhip ve minyatür eserlerden oluşan ''Hasbahçe'' adlı serginin açılışını yaptı.

Sergi açılışında Başkan Topbaş'a üzerinde eşi Özleyiş Topbaş ile çocukları ve torunlarının adının yazdığı hat çalışması bir tablo hediye edildi. Başkan Topbaş ve beraberindeki diğer katılımcılar sergiyi gezerek eser sahipleriyle bir süre sohbet etti. Başkan Topbaş ve beraberindekiler, daha sonra İSMEK ve Kadın Koordinasyon Merkezi’nin düzenlediği sergileri de gezdi.

Başkan Kadir topbaş, sergi ziyaretlerinin rengarenk lalelerle adeta gelin gibi süslenmiş Emirgan Korusu’nu gezerek vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Başkan Topbaş, lale figürlü bir ebru çalışması da yaptı.

İstanbul 11 milyon 650 bin lale ile süslendi

Bu yıl İstanbul'da 112 türde 11 milyon 650 bin lale açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından anavatanında yetiştirilmeye başlanan laleler,  muhteşem renkleriyle adeta şehri bir gelin gibi süsledi. Bu yıl İstanbul’da lale dikimi yapılırken belirli geometrik şekiller ve figürler esas alınarak lale portalları oluşturuldu. Yeşil alanlar içerisinde nazar boncuğu, şelale, Türk Bayrağı gibi çeşitli simge ve figürler ile peyzaj hazırlandı.  İstanbul’un 2012 Avrupa Spor Başkenti olması nedeniyle lalelerden sporla alakalı figürler de oluşturuldu.

7. İstanbul Lale Festivali kapsamında, İstanbul’un dört bir yanında birbirinden renkli etkinlikler düzenlendi. İstanbul ve İstanbulluları lalesine kavuşurken, Emirgan Korusu, Hıdiv Korusu, Büyük Çamlıca Korusu, Sultanahmet Meydanı ve Taksim Meydanı festival süresince çeşitli etkinliklere sahne oldu. Ebrudan heykele, resim ve fotoğraf sergilerinden müzik dinletilerine kadar çok sayıda etkinlik yapıldı. Ebru sanatçıları canlı performans gösterileriyle sanatseverlerle buluştu. Lale Festivali etkinlikleri kapsamında, canlı lale satışı da yapıldı. Tamamı yerli üretim olan lale soğanları, Konya’nın Çumra ilçesi ile İstanbul’un köylerinde yetiştirildi. Üreticiye ek gelir imkanı sağlanan projeler ile hem üreticiye destek hem de çiçek soğanlarının ıslahı sağlandı.

İstanbul’da özel bölgelere dikilen lale bilgileri:

Beykoz Korusu                 25 türde 680.000 adet

Büyük Çamlıca Korusu   18 türde 111.000 adet

Emirgan Korusu               112 türde 1.850.000 adet

Göztepe Gül Bahçesi       7 türde 125.000 adet

Gülhane Parkı                  15 türde 265.000 adet

Fethipaşa Korusu             20 türde 189.000 adet

Hıdiv Çubuklu Korusu      16 türde 211.000 adet

Küçük Çamlıca Korusu     14 türde 120.000 adet

Soğanlı Bitkiler Parkı        62 türde 600.000 adet

Yıldız Korusu                    23 türde 550.000 adet