Mevlüt Çavuşoğlu onuruna veda yemeği 11.1.2012

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2 yıllık görev süresi sona eren Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu onuruna öğle yemeği verdi.

Başkan Kadir Topbaş’ın Feriye Lokantası'nda verdiği öğle yemeğine AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra AKPM üyeleri, işadamları ve gazeteciler katıldı. Başkan Topbaş yemekte yaptığı konuşmada, AKPM Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun tarafsızlığı ve özgürlüklere verdiği önemle tanındığını belirterek “Sayın Çavuşoğlu bizi onur ve gururla temsil etti. İlk defa bir Türk'ün bu göreve gelmiş olmasından dolayı kendisini takdir ettiğimizi söylemek istiyorum.” dedi. 

İnsanlığın kaderi birbirine bağlı

Günümüzde ülkeler arasında sınırların kalktığını kaydeden Başkan Topbaş, şöyle devam etti: “Tüm insanlığın kaderinin birbirine bağımlı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Böyle bir süreçte hiç bir fert, hiç bir yönetici sadece kendi alanıyla sınırlı kalamaz. Bir başka coğrafyada olan her konuyla ilgilenmek, takip etmek ve olumsuzlukları görmek, müdahale etmek zorunda. Bir ülkedeki sıkıntıdan başka bir ülke anında etkilenebiliyor. Bu bakımdan bütün olumsuzluklara karşı beraberce bir duruş sergilemek zorundayız.”

Dünyada dengelerin değiştiğine vurgu yapan Başkan Topbaş, “Bulunduğumuz bölge ciddi anlamda bir güç kazanmakta ve merkezinde Türkiye ile İstanbul var. Bunu iyi okuyup, iyi takip edip, beraberce çalıştığımızı zaman etkin ve yönlendirici bir güç oluruz. Dünya barışı için en büyük aktör olacağımızı ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.

Küresel krize rağmen frene basmadık

Türkiye ve İstanbul'daki gelişmelerin diğer ülkeler tarafından yakından izlendiğine dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, “8 yıl içinde yaptığımız yatırımlar toplamı 49 milyar lira. Bu seneki yatırım bütçemiz, geçmiş yıldan yüzde 15 daha fazla olmak üzere 7,5 milyar lira. Küresel kriz nedeniyle frene basmadık yatırımlara devam ediyoruz. Bu, kentteki aktif hayatı daha da canlı hale getiriyor, ekonomik kalkınmaya önemli destek veriyor, alt yapıya önemli destek veriyor. Bu süreçte İstanbul'un dünya platformunda çok önemli bir noktada olduğunu biliyoruz.” dedi.

AKPM'ye yeni bir vizyon kazandırdık

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da yaptığı konuşmada, “Böylesine önemli bir konuma 1949'dan bu yana Türkiye'nin de kurucu olduğu meclis başkanlığına ilk seçilen Türk ve Müslüman olmaktan büyük bir onur duydum. 2 yıldır 90'dan fazla çalışma ziyaretinde bulundum. Görevimin sonunda kendi ülkeme de resmi ziyarette bulunmak istedim.” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı olarak ciddi reformlara imza attıklarını ifade eden Çavuşoğlu, “Böylesine bir kurumda ciddi bir reform süreci başlattık. Bir Türk başkan döneminde de yapısal değişiklikler yapılmasını istedik. Ekim ayında iç tüzüğümüzü değiştirdik. Parlamenterler Meclisi’nde daha parlamenter, daha görünür bir yapı oluşturduk. Görev yaptığımız 2 yıllık zaman dilimi içerisinde AKPM'ye yeni bir vizyon kazandırdık.” dedi.

Avrupa’nın en büyük sorunu ırkçılık

Avrupa'nın en büyük sorununun ırkçılık, islamofobya, başkalaştırma ve başkalarına olan saygısızlık olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, " Bu öyle bir noktaya geldi ki söylemler dışına çıkarak eylemler haline geldi.  Almanya'da 9 Türk'ün Neo Naziler tarafından öldürülmesi kaygı vericidir " dedi.

Fransa'da sözde Ermeni soykırımını yok sayanlara ceza veren anlayışı da eleştiren Çavuşoğlu, “İnsanların en temel hakkı olan ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı uygulamaların meclisten geçmesi, senatoya gelmesi bunun en iyi örneğidir. Korkarım ki tedbirler almazsak, zihinleri değiştirmezsek II. Dünya Savaşı dönemine geri döneriz” diye konuştu.