Sarıgazi’ye 4.5 yılda 85.6 milyon YTL’lik yatırım… 24.12.2008

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıgazi Belediyesi’nin birlikte yaptığı toplam 32 milyon YTL’lik yatırımın açılışında konuşan Başkan Topbaş, “Dönemimizde sadece Sarıgazi’ye 85.6 milyon YTL’lik yatırım yaptık.

Yeni ilçe olan Sancaktepe’ye İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Sarıgazi Belediyesi’nin birlikte yaptığı toplam 32 milyon YTL’lik yatırım, yeni Belediye Hizmet Binasının önünde düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Sarıgazi Belediye Başkanı Kemal Ayyıldız, Sancaktepe Kaymakamı Necmettin Kalkan, bazı ilçe ve belde belediye başkanları ile Sarıgazili vatandaşlar katıldı.

 

Başkan Topbaş’tan Sarıgazi ve Taşdelen’e metro sözü…

Törende yoğun bir kalabalığa hitap eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, düzensiz gelişme ve hızlı nüfus artışıyla boğuşan İstanbul’un son dönemde dünyanın hayranlık duyduğu güzelliklerin yaşandığı bir şehir haline dönüştüğünü belirterek, geçmişin eksikliklerini dev yatırımlarla ortadan kaldırmaya çalıştıklarını söyledi. 5 yıl içinde İstanbul’a 22.5 milyar YTL yatırım yaptıklarına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, bunun sadece 11,5 milyar YTL’sini ulaşım sorununun çözümüne ayırdıklarını anlattı.

 

Her yıl 220 bin doğumun yaşandığı ve 120 bin aracın trafiğe eklendiği İstanbul’da ulaşım sorununu çözmenin kısa zamanda mümkün olmadığının, ancak yaptıkları yatırımlarla trafikte rahatlama yaşattıklarının altını çizen Başkan Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;  “İstanbul’da yaptıklarımız bu kadar zamana sığmayacak kadar çok ve önemli. Bugün burada 32 milyon YTL’lik yatırımlar zincirinin açılışını yapıyoruz. 22 milyon YTL’sini biz yaptık. Sarıgazi Belediye Başkanımız da üzerine düşeni gerçekleştirdi. Son 5 yıllık dönemde belde belediyesiyle birlikte Sarıgazi’ye yaptığımız yatırımlar toplamı 85.6 milyon YTL. Bu rakamın 46 milyon YTL’sini yine Büyükşehir olarak biz yaptık. Bu rakamlar bir yerleşim alanının geleceğini hazırlayan çok büyük rakamlar… Sarıgazi’yi el ele herkesin yaşamaktan gurur duyacağı çağdaş bir yerleşim alanı haline getireceğiz. İstanbul’un ve bu bölgenin ulaşım sorunu çözmek için toplu taşıma ve özellikle metro yatırımlarına ağırlık veriyoruz. Gelecek dönem Kadıköy, Göztepe ve Ataşehir üzerinden Sancaktepe’ye gelecek bir metronun çalışmasını başlattık. Yakında ihalesini yapacağımız Üsküdar-Altunizane-Ümraniye-Tepeüstü-Çekmeköy metro hattı da daha sonra Taşdelen üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na ve Kartal-Tuzla istikametine uzanacak. İstanbul’un metro ağını birbirine entegre şekilde tamamladığımızda buradaki bir vatandaşımız metroya binerek Silivri’ye, Sarıyer’e, Beykoz’a kadar gidebilecek. Bugüne kadar bunu kimsenin hayal bile etmediğini biliyoruz.”

 

“Her vatandaşın gönlüne göre hizmet ediyoruz”

Konuşmasında AK Parti’nin önümüzdeki dönem için kendisini yeniden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı seçtiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Esas kararı 29 Mart’taki yerel seçimlerde sizler sandık başında vereceksiniz. Tarlada izi olanın ekinde yüzü olur. Ben inanıyorum ki bizim tarlada çok izimiz var. Biz sizinle hep aynı duyguları paylaştık ve bu anlayışla hizmet ettik. Sizlerin vereceğiniz destekle İstanbul’un yarınlarını çok farklı noktaya getirme sorumluluğunu taşıyoruz. 5 yılın sonunda İstanbul çok daha farklı bir noktada olacak. Biz hizmet ederken siyasi mülahazaların ötesine geçerek parti ve kişi ayrımı yapmadan herkese hizmet ediyoruz. Kimisi trafikte rahat etmek istiyor, kimisi plajda yüzmek, kimisi kültür-sanat aktivitelerine daha çok katılmak istiyor. Bazı vatandaşlarımız ise ihtiyaç nedeniyle yardım ya da burs bekliyor. Hepsine ayrı ayrı hizmet üretiyoruz. Herkesin gönlüne ve isteğine göre bir hizmet koyuyoruz. Bizi bölmek isteyenlere karşı her kesimi kucaklıyoruz ve hep birlikte çocuklarımızın geleceğini hazırlıyoruz” diye konuştu. 

 

Sarıgazi Belediye Başkanı Kemal Ayyıldız da yaptığı konuşmada Sarıgazi’nin geçmişteki olumsuzluklardan bir bir kurtularak modern bin görünüm almaya başladığını belirterek, “1994 yılındaki Sayın Başbakanımızın belediyecilik anlayışıyla bizde göreve koyulduk. Bütün birikimlerimizi harekete geçirerek kentleşme çalışmaları başlattık. Amacımız bölgemizin huzur ve güvene kavuşması, daha yaşanılır bir çevre olmasıydı. Bu hizmet heyecanımız hem insanımızın yaşam kalitesini yükseltti, hem de toplumsal barışı sağladı” şeklinde konuştu. Törende konuşmaların ardından Başkan Topbaş ve beraberindekiler kurdele keserek 5 kültür merkezi, 89 bin 820 kilometre atıksu hattı döşeme işi, Eski Ankara Caddesi yağmursuyu kanalı çalışması, İnönü Mahallesi, Demokrasi Caddesi, Havacılar Caddesi ve Uysal Caddesi aydınlatma işi, 3 sağlık ocağı, 16 park ve cadde düzenlemesi ile 5 ilköğretim okulun da aralarında bulunduğu eserlerin toplu açılışını gerçekleştirdiler.