Küçükçekmece’deki tarihi Mimar Sinan Köprüsü ihya edildi 22.12.2008

Küçükçekmece’ye bu dönem 1 milyar 268 milyon YTL’lik yatırım yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ilçenin sembollerinden tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nü aslına uygun olarak restore etti. 448 yıllık eserin ihyası için 1.3 milyon YTL harcandı.

Büyükşehir Belediyesi 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul’un tarihi mirasını ihya ederek geleceğe taşımaya devam ediyor. Bir Mimar Sinan eseri olan 448 yıllık Küçükçekmece Köprüsü Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 milyon 300 bin YTL harcanarak restore edildi. Köprünün hizmete alınış töreninde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ile bazı belediye başkanları, AK Parti İlçe Teşkilatı yöneticileri ile vatandaşlar yer aldı.

 

Başkan Topbaş; “İlçe ve beldelere 17 milyar YTL yatırım yaptık”

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Küçükçekmece’yi İstanbul’un önemli bir cazibe ve turizm merkezi olarak geleceğe hazırlamak için dört buçuk yılda yaklaşık 1 milyar 268 milyon YTL yatırım yaptıklarını belirterek, “Dönemimizde çoğunluğu ilçe ve beldelere olmak üzere 22.6 milyar YTL’lik yatırım ürettik. İstanbul’un ulaşım, çevre, altyapı gibi sorunlarını büyük ölçüde çözdük. 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen şehrimizi kültür-sanat ve spor yatırımlarıyla geleceğe hazırlıyoruz” dedi.

 

Küçükçekmece Gölü içme suyu havzasına alınacak  İstanbul’u ulaşımdan, altyapıya, kültürden, sanata ve spora kadar her alanda 2010 Avrupa Kültür Başkentliğine hazırladıklarına dikkat çeken Başkan Kadir Topbaş, “Sayın Başbakanımızın 1994’te başlattığı belediyecilik vizyonunu devam ettirerek 5 yılda İstanbul’a 22.6 milyar YTL’lik yatırım yaptık. Bu yatırımların sadece 17 milyar YTL’lik kısmını ilçe ve belde belediyelerine yaptığımız yatırım ve hizmetler oluşturuyor. En çok ağırlık verdiğimiz ulaşıma ise dönemimizde 1.4 milyar YTL’lik yatırım yaptık. İstanbul’daki değişimi şehirde yaşayan sizler, hatta yurtdışından gelenler de görerek hayranlıklarını dile getiriyor. Büyükşehir Belediyesi olarak sadece Küçükçekmece’ye yollardan, kavşaklardan, sahil düzenlemelerinden, çevre, kültür-sanat ve spor yatırımlarından oluşan 1 milyar 268 milyon YTL’lik yatırım yaptık. Artık küçük Küçükçekmece Gölü’nün ve sahil bandının temizlendiğini, yeşillendiğini görüyoruz. Bütün atıksuları kolektörlerle arıtma tesislerine yönlendirdik, gölün kirletilmesine engel olduk. Diğer taraftan Hadımköy’de biyolojik arıtma tesisi ihalesi yine yargıya götürüldü. Bundan dolayı o bölgeden gelen atıksular hala hem Marmara Denizi’ni, hem de Çekmece Havzası’nı kirletiyor. Bu tesisi yaptığımızda Küçükçekmece Gölü’nü içme suyu havzasına alacağız. Artık 1 damla atıksu bu gölü kirletemeyecek. Bu göl İstanbul’un kültürel ve aktivite alanı, mesire yeri haline gelecek.”

 

“İstanbullular emaneti kime teslim edeceğini biliyor”

“Bizim batının geldiği noktayı yakalamak ve gelişmiş ülkeleri paralel  bir şekilde takip edebilmek için iki kat daha fazla çalışmamız gerekiyor. Bu anlayışla gece gündüz demeden mesai arkadaşlarımızla İstanbul’a her alanda çok ciddi yatırımlar yapıyoruz” diyen Kadir Topbaş, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin kol kola girmesiyle İstanbul’un her bölgesinin çok önemli hizmetlere kavuştuğunu kaydetti. İstanbul’daki en önemli tarihi eserlerin mimarı olan Mimar Sinan’ın bir eserini daha ihya etmenin mutluluğunu yaşadıklarını vurgulayan Başkan Topbaş, “Bu köprünün ihya edilerek geleceğe taşınması çok önemliydi. Ecdadın eserlerinin ne kadar estetik ve ne kadar sağlam olduğunu burada bir kez daha gördük. İşte biz de yaptığımız eserleri bu anlayışla güzel ve sağlam bir şekilde inşa ederek geleceğe taşımak için yapıyoruz.” diye konuştu.

 

Her gün 500 bine yakın kişiye hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım imkanı sunan Avcılar-Zincirlikuyu Metrobüs Hattı’nın Küçükçekmece’nin önemli ulaşım akslarından biri haline geldiğine de değinen Başkan Topbaş, hattın Şubat ayında Boğaziçi Köprüsü’nden Anadolu Yakası’nda Sögütlüçeşme’ye ulaşmasıyla her gün 1 milyon, Beylikdüzü aksının eklenmesiyle ise 1.5 milyon insan taşıyacağını anlattı.

 

Küçükçekmece’deki tarihi şehir ortaya çıkartılacak

Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay da Küçükçekmece’nin son 5 yılda yapılan yatırımlarla İstanbul’a yaraşır bir noktaya geldiğini belirterek, “İlçemiz Cumhuriyet tarihinin toplam yatırımlarının 4 katını bu dönem alarak İstanbul’a yakışır bin noktaya geldi. Ulaşımdan, kültür-sanat ve spora kadar yapılan çok önemli yatırımlarla gelişmenin merkezi olduk. İlçemizi dünya ile yarışır hale getiren Başkanımız Kadir Topbaş’a Küçükçekmeceliler adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

Önümüzdeki günlerde Küçükçekmece Gölü kıyısındaki tarihi Batonya şehrini ortaya çıkartabilmek için Büyükşehir Belediyesi ile birlikte kazı çalışması başlatacaklarını açıklayan Aziz Yeniay, “Küçükçekmece’de dünyadaki insanlık tarihine ışık tutacak kalıntılar mevcut. Çalışmalarla İstanbul’daki tarihi güzelliklere bir yenisini daha ekleyeceğimize inanıyorum” şeklinde konuştu.

 

Aziz Babuşçu; “AK Parti yerel yönetimlerde marka…” 

AK Parti İstanbul İl Başkanı Aziz Babuşçu ise, AK Parti’nin yerel yönetim anlayışının uluslar arası alanda kendisini ispat eden bir marka haline geldiğini ifade ederek, şöyle konuştu; “AK Parti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak son yıllarda İstanbul’da çok önemli uluslararası sempozyumlara ve konferanslara ev sahipliği yaptık. AK Partili belediyeler İstanbul için çok önemli hizmetlere imza atıyor. Bizim temel vasfımız her zaman inşa ve ihya etmektir. Birileri gibi imha edici olmadık asla… Biz sadece ne kadar ve ne kalitede iş yaptığımıza bakarız. Bazı ‘Çamur at izi kalsın’ anlayışlarına aldırmadan hizmet üretmeye devam ediyoruz. Bu tür şarlatanlıkların tarafı olmayacağız. Biz iş ve hizmet için varız.”