İstanbul Avrupa’nın en büyük ‘Yunus Gösteri Merkezi’ne kavuştu 19.12.2008

Büyükşehir Belediyesi, İstanbul’un kültür ve sanat merkezi Haliç’e yap-işlet-devret modeliyle Avrupa’nın en büyük “Deniz Memelileri Gösteri ve Yüzme Merkezi”ni kazandırdı.

İstanbul’un kültür ve sanat merkezi Haliç, Avrupa’nın en büyük “Deniz Memelileri Gösteri ve Yüzme Merkezi”ne kavuştu. Haliç kenarında yap-işlet-devret modeliyle Rus firması İstanbul Dolphinarium tarafından yapılan tesis, Eyüp’ü bir turizm merkezine dönüştürdü. Rusya ve Türkiye işbirliğinde yapılan İstanbul Dolphinarium’un açılışında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Rusya Federasyonu Parlamento Devlet Duması Uluslararası İlişkiler Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Leonid Slutskiy, Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Alexandr Krivenko, Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, Tataristan Kazan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferits Yusupov, Utrij Dolphinarium Genel Müdürü Lev Muhamedov ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

Başkan Topbaş; “İstanbul’daki gelişmeler dünya tarafından takip ediliyor” 

İstanbul’un kendi dönemlerinde çok hızla geliştiğini ve İstanbullularla birlikte yabancı ziyaretçilerin de bu olumlu gelişmelere tanıklık ettiğini belirterek, “2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilen İstanbul, son yıllarda bu konuda da çok yol kat etti ve çok iyi bir sürece girdi. Ben inanıyorum ki bugün burada açılışını yaptığımız burada yaptığımız Yunus Gösteri Merkezi de Eyüp’ü ve İstanbul’u çok önemli bir aktivite merkezi haline dönüştürdü” dedi.

 

Haliç İstanbul Boğazı’nın suyuyla daha temiz olacak!...

Haliç’in kıyısındaki doğal ortamda inşa edilen Avrupa’nın en büyük Yunus Gösteri Merkezi’nde Haliç’in suyunun temizlenerek kullanıldığını anlatan Başkan Kadir Topbaş, Başbakan Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde temizlenen Haliç’in Sütlüce Kültür Merkezi, Miniaturk ve Yunus Gösteri Merkezi gibi yatırımlarla bir aktivite alanı haline geldiğini söyledi. Haliç'in suyunu daha temiz yapmak için İstanbul Boğazı’ndan Baltalimanı’na tünel yapacaklarını ve boğazın suyunu Haliç’e pompalayacaklarını ifade eden Kadir Topbaş, Florya’daki akvaryum inşaatının tamamlanmasıyla İstanbul’un dünya çapında bir akvuryum kazanacağını kaydetti.

 

Başkan Topbaş, “Bizler en iyisini yapmak zorundayız. Her alanda bir numara olmak zorundayız. 8 bin 965 metrekarelik arsa üzerine kurulu ve 5 bin 800 metrekare kapalı alana sahip bu gösteri merkezi Avrupa’nın en büyüğü ve en güzeli. Bir tanesi gösteri havuzu olmak üzere 7 havuzdan oluşan gösteri merkezinde 4 yunus balığı, 2 adet beyaz yunus, 2 mors ve 4 fok balığı bulunuyor. İstanbul’a bir merkez kazandırmanın gururunu hep birlikte yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Rusya Federasyonu’ndan İstanbul’daki hizmetlere övgü… 

Törende konuşan Rusya Federasyonu Parlamento Devlet Duması Uluslararası İlişkiler Komitesi Birinci Başkan Yardımcısı Leonid Slutskiy, son yıllarda İstanbul’da çok büyük yatırımlar yapıldığına şahit olduğunu belirterek, “Çok sevdiğim İstanbul son yıllardaki yatırımlarla dünyanın en güzel şehirlerinden biri oldu. Dünyanın her yerinden gelen insanlar bu tarihi şehrin tadını doyasıya çıkarıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla kent son yıllarda çok daha güzel bir hal aldı. Bugün açılışını yaptığımız Türk-Rus işbirliğiyle inşa ettiğimiz Yunus Gösteri Merkezi de İstanbul’daki çok büyük bir eksikliği ortadan kaldırdı. İnanıyorum ki İstanbullular ve turistler burada çok güzel eğlenecek ve şifa bulacak” diye konuştu.