İstanbul ‘Kalkınma Ajansı’ ile finans merkezi olacak 16.12.2008

Kamu ve STK arasında işbirliğini sağlayarak gelişmeyle ilgili stratejilerin hazırlanmasını, iş ve yatırım imkanlarının şehre çekilmesini amaçlayan İstanbul Kalkınma Ajansı basına tanıtıldı.

Kamu ile özel teşebbüs ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliğini sağlayarak bölgesel gelişme stratejilerini hazırlamayı, iş ve yatırım imkanlarının şehre çekilmesini amaçlayan “İstanbul Kalkınma Ajansı”, Cağaloğlu’ndaki Valilik binasında düzenlenen törenle basına tanıtıldı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Erken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İTO ve İSO yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, iş ve yatırım imkanlarının araştırılması, tanıtımı ve kaynakların bölgeye çekilmesi ile yerel yönetimlerin planlama çalışmalarına teknik destek verilmesi, kuruluşların kapasitelerinin geliştirilmesi gibi amaçlar taşıyan ajansın, bu amaçla girişimciliği destekleyeceği vurgulandı.

 

Bakan Erken; “Ajanslar bölgesel sorunların çözümüne önemli katkı sağlayacak” 

Toplantıda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Erken, çıkarılan kanunla Türkiye genelinde kurmayı amaçladıkları Kalkınma Ajanslarının yerel yönetimler ile yerindelik anlayışının yaygınlaşmasıyla birlikte bölgesel sorunların katılımcılık anlayışı içinde çözülmesine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

 

Başkan Topbaş; “İstanbul Avrasya’nın finans merkezi olacak…” 

OECD, DPT ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin birlikte gerçekleştirdiği “İstanbul Metropoliten Alan Çalışması”nın İstanbul’un gelişme süreçlerini dikkate alarak yeni açılımlarını ortaya koyduğunu belirterek, “Bu çalışmayla İstanbul’un değerlerini bölgesel ve küresel ölçekte ele aldık. Hazırlanan rapor İstanbul’un gelecekte Avrasya’nın finans merkezi olabileceğini özellikle vurguluyor” dedi.

 

Kalkınma ajanslarının ülkelerin ve bölgelerin gelişmesinde çok önemli bir rol üstlendiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, İstanbul’un bu ajansla birlikte çok ciddi açılımlar yapacağını ve gelecekte çok farklı bir konumda olacağına inandığını söyledi. Avrupa’daki bazı ajansların kendi ülkesindeki yatırımları aşarak bir başka şehirdeki bir projeye mali destek verebildiğini ifade eden Kadir Topbaş, “İstanbul Kalkınma Ajansı gelecekte İstanbul’u aşarak çeşitli bölgelerimize katkılarda da bulunacaktır” şeklinde konuştu.

 

Törende konuşmaların ardından bir DPT yetkilisi tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı ile ilgili detaylı sunum yapıldı. İlki İstanbul'da kurulan Kalkınma Ajansı bölgesel gelişmeyle ilişkili stratejilerin hazırlanması, kamu, özel sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları'nın koordinasyonunun sağlanması, girişimciliğin desteklenmesi ve geliştirilmesi, yatırımların izin ve ruhsat işlemlerinin teknik takibi, kırsal kalkınma ve yerel kalkınma faaliyetlerine destek, AB fonlarının kullanılmasında aracılık ve destek gibi temel konularda görev yapacak.