Fenerbahçe Vapuru Rahmi Koç Müzesi’ne demir attı 15.12.2008

İstanbul’un son 55 yıllık tarihine tanıklık eden Fenerbahçe Vapuru, veda seferiyle Rahmi Koç Müzesi’ne teslim edildi. Başkan Topbaş, “İstanbul’un sembollerinden biri olan Fenerbahçe Vapuru’nun orjinalini bozarak yenilemek yerine, istedik ki bu haliyle dünya mirası olarak geleceğe taşınsın” dedi.

İstanbul Boğazı’nda 14 Mayıs 1953 tarihinden itibaren Adalar, Yalova, Kadıköy hattında hizmet vermeye başlayan ve 55 yılda milyonlarca yolcu taşıyan tarihi Fenerbahçe Vapuru, veda seferinin ardından Rahmi Koç Müzesi’ne teslim edildi. Kabataş İskelesi’nden başlayan son sefere İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Fenerbahçe ve Milli Takım’ın Futbolcusu Emre Belözoğlu,  Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ile İDO Genel Müdürü Ahmet Paksoy ve basın mensupları katıldı.

 

Jilet olmaktan kurtarılan yılların emektarı Fenerbahçe Vapuru, Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenecek ve İstanbul Boğazı’nın simgesi olarak özel Boğaz seferlerine çıkacak. Vatandaşlar Haliç’teki Koç Müzesi’nde vapuru gezerek eski günlerini yad edebilecekler. Tarihi vapur Koç Müzesi’nde yerini alarak gelecek nesillere ulaşacak.

 

Başkan Topbaş; “Fenerbahçe Vapuru geleceğe taşınacak…” 

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, vapurların İstanbul’un sembollerinden biri olduğunu belirterek, “Fenerbahçe Vapuru’nu modern bir şekilde yenileyerek tekrar sefere hazırlamak için ciddi maliyetler harcamamız ve vapurun orijinalliğini bozmamız gerekecekti. Vapurun orijinal haliyle yaşatılması gerektiğini düşündük ve istedik ki geminin kıymetini bilen birisi dünya mirası olarak bu eseri yaşatsın. Saygıdeğer Rahmi Koç Beyefendi müzesi için gemiyi bizden talep etti. Biz de kültür vadisi olarak düşündüğümüz Haliç’teki Koç Müzesi’nde sergilenmesinin vapura daha da değer katacağını düşündük. Böylece Fenerbahçe ismi anılarıyla birlikte ve değerini bilen sarrafların elinde yaşayacaktık. Bundan dolayı mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

 

“Ulaşımda ciddi mesafeler aldık!...”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak ulaşım konusunda ciddi yatırımlar yaparak çok önemli mesafeler aldıklarını vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, deniz ulaşımında bütün vapurları yenileyerek 40 yıl daha İstanbullulara hizmet eder hale getirdiklerini, bütün iskeleleri yenilediklerini ve İDO’nun filosuna çok sayıda feribot ve deniz otobüsü ilave ettiklerini hatırlatarak, şöyle konuştu; “Dönemimizde deniz ulaşımında da ciddi mesafeler kat ettik. Şu anda İstanbul’da günde 1200 sefer yapan bir filomuz var ve 2007 yılı itibariyle 98 milyon yolcu, 7 milyon araç taşıdık. Bu yıl itibariyle yolcu sayısı 110 milyonu aşacak. Öte yandan, gelişen teknolojiye ayak uydurarak daha hızlı ve daha ekonomik gemiler yaptık. İstanbulluların ‘Haydi Vapurunu Seç’ kampanyasıyla belirledikleri modelin ilk vapuru denize indirildi ve önümüzdeki günlerde hizmete girecek. Modern yapısı ve teknolojik durumuyla ve yine tasarımıyla İstanbullulara hizmet verecek bu vapurların, İstanbullulara hız, konfor ve rahatlığı bir arada yaşatacağına inanıyorum.”

 

İstanbul’u 2010 Avrupa Kültür Başkentliğine hazırlamak için yoğun olarak kültür-sanat ve aktivite alanları hazırlama çalışmalarının devam ettiğini, şehre yeni müzeler ve kültür merkezleri kazandırdıklarını anlatan Kadir Topbaş, “Bugün bizler kuşak olarak bu geminin müzeye kaldırılmasına tanıklık ediyoruz” dedi.

Rahmi Koç; “Vapuru müzemizde İstanbullulara takdim edeceğiz” 

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç da törende yaptığı konuşmada, Fenerbahçe Vapuru’nun kendisi ve bütün İstanbullular için müstesna bir yeri olduğunu ifade ederek, “Gemilerde insanlar gibilerdir. İnşa edilirler, yani doğarlar. Servis verirler, yani yaşarlar. Hizmet dışı kalırlar, yani ölürler. Nitekim Sayın Başkanımızın da söylediği gibi Fenerbahçe Vapuru’nun kardeşi olan Dolmabahçe Vapuru 1993 yılında hizmet dışı kalmış ve parçalanmıştır. Birçok ömrünü tamamlamış gemi hurdaya ayrılırken, birtakım şanslı gemilerin tarihi nostaljileri bazı hayırseverlerin hizmetleriyle muhafaza edilirler. Bir müzeye bağlanıp hayatlarını bir şekilde hayatlarını sürdürürler. Bu gemi de bizim müzemizde ziyaretçileri ağırlayacaktır” diye konuştu.

 

Bir zamanlar Yassı Ada’ya yolcu taşımış olan Fenerbahçe gemisinin bundan sonraki yaşantısının bambaşka bir düzeyde olacağını ve vapurun İstanbul halkına değişik bir düzeyde hizmet vereceğini kaydeden Rahmi Koç, “Fenerbahçe’yi şimdiki gibi bakımlı temiz tutma mesuliyetini da yine Büyükşehir Belediyemiz üstlendi. Bundan dolayı Başkanımız Kadir Topbaş’a teşekkür ediyorum. Fenerbahçe Vapuru’nu müze olarak İstanbullulara takdim etme sorumluluğu da bize aittir. Bu konuda çok hassas olacağımızı özellikle bilmenizi isterim” şeklinde konuştu.

 

Törenin ardından Kadir Topbaş ve Rahmi Koç Fenerbahçe Vapuru’nun devir-teslim protokolünü imzaladılar. Ardından da tarihi vapur İstanbul Boğazı’nda son turunu attı. Başkan Topbaş gezi sırasında misafirleriyle birlikte çay içti, simit yedi. Bu sırada Fenerbahçe ve Milli Takım’ın futbolcusu Emre Belezoğlu Kadir Topbaş’a nikah davetiyesini verdi. Gezinin ardından Kabataş İskelesi’ne demirleyen Fenerbahçe vapuru, gece saatlerinde Haliç’teki Rahmi Koç Müzesi’ne teslim edilecek.