Akfırat ve Orhanlı’ya 191 milyon YTL’lik yatırım… 4.12.2008

Akfırat ve Orhanlı beldelerine yapılan 26 eser toplu olarak hizmete açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile belde belediyelerinin Akfırat ve Orhanlı'ya yaptığı 26 eser, Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla düzenlenen törenle hizmete açıldı. Tepeören Meydanı’nda gerçekleştirilen törene Akfırat Belediye Başkanı Sakıp Kurt ve Orhanlı Belediye Başkanı Cemil Ekşi’nin yanı sıra çok sayıda belediye başkanı ve vatandaşlar katıldı.

 

Törende vatandaşlara hitap eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Akfırat ve Orhanlı’ya 5 yıla yakın bir sürede 191 milyon 234 bin 894 YTL yatırım yapıldığını ve bunun 159 milyon YTL’sinin Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımlarından oluştuğunu belirterek, “Bugün Akfırat ve Orhanlı beldelerinde ulaşım, su, atıksu, çevre düzenlemesi, park ve bahçe gibi yatırımlardan oluşan 26 projenin açılışını yapıyoruz. Bunlardan Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan yatırım ve hizmetlerin toplam maliyeti 45 milyon 820 bin 494 YTL. Daha önce de bu iki beldeye 111 milyon 114 bin 400 YTL’lik yatırım yaptık. Gelecek dönem Sabiha Gökçen Havalimanı’na getireceğimiz metro burada yaşayan vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak” dedi.

 

“İstanbul medeniyetin 9 koldan gezdiği şehir olma yolunda…”

İstanbul’da iş yapmaktan yatırımların temelini atmaya ve tek tek açmaya fırsat bulamadıklarını, bu nedenle toplu açılış törenleri yaptıklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul sadece Türkiye’nin değil dünyanın takip ettiği bir şehir haline geldi. 5216 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Kanunu ile Akfırat, Orhanlı gibi beldeler ve Silivri, Şile, Çatalca gibi ilçeler Büyükşehir Belediyemize bağlandı ve hizmet sınırlarımız 3.5 kat arttı. İstanbul’daki 172 köyün tamamı da Büyükşehir Belediyemizin sınırlarına dahil edildi. 5 yılda İstanbul’a her alanda 22.5 milyar YTL yatırım yaptık ve bu yatırımların 17 milyar YTL’sini ilçe ve beldelerimize yaptığımız yatırımlar. Sadece ulaşım sorununun çözümü için 11.5 milyar YTL yatırım yaptık. Daha önce borçlarını bile ödeyemeyen İSKİ dönemimizde 4.5 milyar YTL yatırım yaparak İstanbul’un su ve atıksu sorununu böyük ölçüde çözdü. Kaynakları doğru kullanırsanız, adam ve para yönetimini iyi bilirseniz sonuçları da böyle ortaya çıkar. Geride bıraktığımız zaman dilimi içinde İstanbul’da çok şeyler değişti. Bugün medeniyetin 9 koldan gezdiği bir şehre doğru hızla ilerliyoruz” diye konuştu. 

 

“Belde ve köylerin su-atıksu sorunu bitirdik…”

Ulaşıma yapılan yatırımlarla toplu ulaşımda ve trafikte çok ciddi mesafeler aldıklarını vurgulayan Başkan Topbaş, göreve geldiklerinde 3 milyon 900 bin olan günlük toplu taşıma rakamının yatırımlar sayesinde bugün 6 milyona çıktığını söyledi. Metro, tramvay, metrobüs ve deniz ulaşımı yatırımlarıyla herkesin toplu taşımayı tercih eder hale geldiğini anlatan Kadir Topbaş, “Göreve geldiğimizde 44 kilometre olarak devraldığımız raylı sistemlere 29 kilometre ekleyerek 73 kilometreye ulaştık. 63 kilometrelik metro çalışması da hızla devam ediyor. İstanbul’da altyapıdan çevre düzenine, doğalgazdan köylere kadar götürdüğümüz su, atıksu, park-bahçe ve spor yatırımlarına kadar her alanda, her noktada hizmetimizle varız. İstanbullular çok ciddi anlamda doğalgaz kullanıyor. Akfırat’taki su ve atıksu sıkıntısını da bitirdik. 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbulumuzu buna yaraşır bir güzelliğe kavuşturuyoruz” şeklinde konuştu.

 

“Tren raydan çıkar biz yoldan çıkmayız!...”

AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın teşkilattan ve vatandaşlardan gelen destek doğrultusunda kendisini yeni dönemde de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday gösterdiğini hatırlatan Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Biz hizmete sevdalıyız. Parti teşkilatım gelecek dönemde de belediye başkanlığına aday olmamı öngördü ve böyle bir sorumluluğu üzerimize yükledi. Ancak esas kararı 29 Mart Yerel Seçimleri’nde İstanbullular verecek. Destekleriniz sandığa yansıra hizmete hız kesmeden devam edeceğiz. Bazıları da bu makamları ele geçirmek için bir takım yalan ve iftiralar ortaya koymaya çalışıyorlar. Tren raydan çıkar, biz yoldan çıkmayız. Bizi başkalarıyla karıştırmasınlar.”

 

Ulaşımdan su ve çevreye kadar her alanda hizmet!...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Akfırat ve Orhanlı’da hizmete açtığı 26 proje, Akfırat ve Orhanlı Beldelerinde ulaşım, su, atıksu, çevre düzenlemesi, park ve bahçe gibi sorunlarını çözdü. Toplam maliyeti 191 milyon 234 bin 894 YTL olan yatırımlardan Akfırat-Orhanlı Arası TEM Köprüsü, Akfırat-Ömerli ile Formula 1 Yolu ve TEM-Kuzey Yan Yolu ile bölgede trafik yükü çok rahatladı.