AK Parti İstanbul’da Kadir Topbaş ile ‘Durmak Yok Yola Devam’ dedi… 1.12.2008

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının Kadir Topbaş olduğunu açıkladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayının yeniden Kadir Topbaş, İzmit (Kocaeli) Büyükşehir Belediye Başkan adayının ise yeniden İbrahim Karaosmanoğlu olduğunu açıkladı. AK Parti’nin Sütlüce’deki İstanbul İl Başkanlığı’nda bir basın toplantısı düzenleyen AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 29 Mart 2009 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde İstanbul ve İzmit Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarını açıkladı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son 4,5 yılda İstanbul ve Kocaeli’nde çok önemli hizmetler yapıldığını belirterek, “Bu seçim bizim için barış içinde bir yarış olacak. Halkın tercihinin sandığa en doğru şekilde yansıması için elimizden gayreti göstereceğiz. Kimse demokrasiyi çiğneyen bir tutum içinde olmasın. Milletin iradesine saygı duymak lazım” dedi. 

 

AKP olarak seçimlerde göstereceğimiz adayları kademe kademe açıklayacaklarını ve en geç 15 Ocak’a kadar tüm adayların açıklanmış olacağını ifade eden Recep Tayyip Erdoğan, “Her bir adayımızın ülkemizin değerleriyle barışık olması bizim için çok önemlidir. Liyakat ve vizyon sahibi, mütevazı dürüst adaylar inşallah bizim listemizde yer alacak. Aday belirleme süreci eşine rastlamadık biçimde gerçekleşiyor. Parti içi demokrasi tam amasıyla gerçekleşiyor. Adaylarımızı çok titiz bir çalışmanın sonunda MYK kararıyla belirliyoruz” diye konuştu.

 

29 Mart seçimlerini yeni bir sürecin başlangıcı olarak gördüğünü dile getiren Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Hafızalarda kalıplaşmış bir gerçek var. AK Parti bir yerde belediye başkanlığını kazanırsa o yeri bir daha kolay kolay bırakmaz. Biz hizmetin yerelde başladığını ve demokrasinin yerelde başladığına inanıyoruz. Dünyanın neresine giderseniz gidin demokrasinin gelişmesinin yerelden başladığını görüyorsunuz. Kararlarımız ilgili kurumlarda ortak akılla şekilleniyor...  Birilerine makam mevki dağıtma peşinde değiliz. Tüm değerlendirmelerimizi yaptık ve gerek MYK’da gerek o ilin milletvekilleri ile ortak aklı konsensüs yaptık, açıkladık.”

 

İstanbul’da Kadir Topbaş ile devam… 

İstanbul büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 2004 yerel seçimlerinin ardından çok önemli bir görev üstlendiğine dikkat çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İstanbul’un alt yapısı üst yapısı birçok darbeler yemişti. 1994’de nasıl bir İstanbul aldığımızı biliyorsunuz. Bırakın böyle asfalt yollar söz konusu değil. O çamur sokaklı İstanbul’dan şimdiki İstanbul’a. İstanbul'u yönetmek için Kadir Bey de, arkadaşları ile geceli gündüzlü tanıştı... Sağolsun Kadir Topbaş ekibiyle İstanbul’u başarıyla yönetti. Böyle bir şehirde ulaşımı çözmek kolay değil. Ama yapılan yatırımlarla bu sorunu da çözüyoruz. Topbaş döneminde 4,5 yılda İstanbul’a yapılan toplam yatırım miktarı 22,5 milyar YTL’dir. Bunun içinde merkezi hükümet yatırımları da yer almıyor. İstanbul’da ulaşım alanındaki sorunların çözümüne ağırlık verdik. Bu alanda yatırımlarımız sürüyor. 2010’da raylı sistemle 4 milyon kişi taşımayı hedefliyoruz. Ben başarılı çalışmalarından dolayı Kadir Topbaş’ı kutluyorum. İstanbul’da ‘durmak yok yola devam’ diyorum” şeklinde konuştu.

 

2010’da IMF Genel Kurulu’nun İstanbul’da yapılacağını ve İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti; “IMF Genel Kurulu’na 10 binin üzerinde katılımcı bekliyoruz. Bu toplantıya hazırlık için şimdi devasa bir tesis inşa ediyoruz Harbiye Açık Hava Tiyatromuzun olduğu yerde ve inşallah 2010’a yetiştireceğiz. İstanbul’a gelen turist sayısı bu yıl 7 milyona ulaştı. Kocaeli’nde de 2004-2008’de görev yapan İbrahim Karaosmanoğlu kardeşimiz ile yeniden devam kararı aldık. Kendisi Kocaeli’nde birçok hizmet yaptı ve şehri cazibe merkezi haline getirdi. Kocaeli’nde bu dönem hizmet alanı 110 kat, nüfus ise yüzde 600 arttı. Ben şimdi CHP’ye sesleniyorum Kocaeli’nin bir sizin zamanınızdaki durumuna bakın bir de şimdiye bakın. Kentsel dönüşüm kapsamında vatandaşlarımızı daha yaşanabilir bir yere taşıdık. 16 ay gibi kısa sürede yapıldı ve teslim edildi. Şimdi CHP, ‘iftira at tutmazsa yıpranır’ gibi bir faaliyet içinde. Ama benim milletim gerçekleri biliyor. 3 Ay sonra gereken cevabı verecek. Bunlar benim milletime ‘göbeğini kaşıyanlar’ demediler mi? Bunlar benim milletime ‘anlamazlar’ demediler mi’ Bunlar benim milletime ‘zenci’ demdi mi? Bunların cevabını milletim verecektir. Su memleketi İstanbul’da bunlar halkı su kuyruklarına mahkum etmediler mi? Hani bir ara plastik bidonlar artmıştı... O SHP parantez açıyorum CHP’li belediye bin yıllık mirası bir günde yok etti.”

 

Aday listesine giremeyecek adaylara da seslenen Erdoğan, “Ben futbol oynadığım dönemde hocam, bana ‘oğlum 11 kişiyi sahaya sürüyorum. Ama kadroda 25 kişi var’ derdi. Siz de, ilk 11’e girecekmiş gibi hazırlayacaksınız kendinizi. Sonuçta bir arkadaşımız görev alacak. Diğerlerin küsmesini siyaseti anlamamakla yorumlarım. Diğerleri gelip, ‘bana düşen görev ne’ derse, işte o zaman alkışlarım” dedi. Erdoğan konuşmasının sonunda adayları ve il başkanlarını kürsüye davet etti ve ellerini birlikte havaya kaldırarak basına poz verdiler.